Verners Lūsis: Nodokļu reforma un riski pakalpojumu eksportam
Foto: LETA
Pirms vairāk nekā diviem gadiem sākās diskusija par to, ka Latvijā nepieciešams veikt nodokļu reformu, jo līdzšinējā sistēma nepietiekami sekmē tautsaimniecības attīstību, sabiedrības labklājības pieaugumu un valsts izaugsmi kopumā.

Visu šo laiku ir pamatīgi strādāts, analizēti dažādi scenāriji un risinājumi, diskutēti tie ar uzņēmēju organizācijām utt. Taču galarezultāts, kāds tas patlaban ir politiķu un sabiedrības dienaskārtībā, liek apšaubīt pieņēmumu, ka reforma sasniegs jebkuru no izvirzītajiem mērķiem.

Nodokļu reformas ieceres sākotnējais uzdevums bija samazināt nodokļu slogu, kas līdz šim bijis pārmērīgs tieši darba nodokļu jomā, un ikvienam ir skaidrs, ka šāds uzdevums neizbēgami nozīmē izlīdzināšanu, paaugstinot nodokļus citās pozīcijās. Tostarp – patēriņa nodokļu jomā, kas ietver pievienotās vērtības nodokli, akcīzi utt. Tomēr jāņem vērā, ka arī šī nodokļu grupa skatāma no vairākiem skatpunktiem – viens no tiem ir iedzīvotāju privātais patēriņš, kur bieži vien daži centi nemaina ne paradumus, ne arī atstāj īpaši lielu iespaidu uz ģimenes budžetu (jo īpaši, ja vienlaikus tiek samazināti darba nodokļi, nodrošinot, ka maciņā nonāk nedaudz vairāk naudas). Bet pavisam kas cits ir šo nodokļu ietekme uz eksportējošajām nozarēm.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!