Dina Hapajeva: Putina sapnis par viduslaikiem
Foto: Reuters/Scanpix
Kamēr liela daļa pasaules nodarbojas ar pieminekļu varmākām nojaukšanu, Krievija dodas pretējā virzienā, ceļot statujas viduslaiku kara kungiem, kas bijuši slaveni ar savu despotismu. Izpratne par šādu atdzimšanu var ienest gaismu arī tajā, kurp virzās Krievijas politika.

2016. gada oktobrī ar Krievijas kultūras ministra Vladimira Medinska iedrošinājumu Orlā tika atklāts valstī pirmais piemineklis Ivanam Bargajam. Mēnesi pēc tam ultranacionālistiski noskaņotās Krievijas liberāldemokrātiskās partijas līderis Vladimirs Žirinovskis aicināja Ļeņina prospektu Maskavā pārdēvēt par Ivana Bargā lielceļu. Un šā gada jūlijā prezidents Vladimirs Putins izrādīja godu šim tirānam arī no Maskavas puses, maldinoši paziņojot, ka, "visticamāk, Ivans Bargais nekad nevienu nav nogalinājis, pat ne savu dēlu".

Vairums vēsturnieku ir vienisprātis, ka Ivans pilnībā attaisnojis savu iesauku. Viņš ne tikai nogalināja savu dēlu un citus radiniekus, bet arī sarīkoja "opričņinu", valsts mēroga tīrīšanas un teroru Krievijā no 1565. līdz 1572. gadam. Viņš bija pie vadības grožiem, kad Krievija cieta sakāvi Livonijas karā, un viņa greizā valdīšana veicināja juku laikus un valsti iznīcinošu depopulāciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!