Gatis Eglītis: Darbaspēka trūkums kā iespēja reemigrācijai un Izraēlas stāsts
Foto: Privātais arhīvs
Pēc dažādiem aprēķiniem, pasaulē dzīvo ap 300–350 tūkstošiem Latvijas valstspiederīgo, gan no kara laika emigrācijas, gan no nesenā ES brīvā darba tirgus un ekonomiskās krīzes izraisītā emigrācijas viļņa.

Gandrīz vai katra ģimene ir tieši vai netieši saskārusies ar tuvāko vai paziņu emigrāciju, tāpēc diasporas attiecību jautājums gūst arvien lielāku nozīmi. Daudzus gadus ir šķitis gandrīz vai pašsaprotami, ka vienvirziena emigrācijas plūsma nerimsies lielo dzīves līmeņa atšķirību dēļ, un stāsti par relatīvi nedaudzajiem atbraucējiem jeb reemigrantiem joprojām tiek uztverti kā savdabīgs izņēmums: daudzi vēl netic, ka Latvija var būt atraktīva zeme, lai šeit atgrieztos dzīvot un strādāt.

Tomēr Latvijas ekonomikas atgūšanās un augošais darbaspēka trūkums sāk radīt vilkmi, kas tuvāko gadu laikā var, iespējams, ne tikai mazināt emigrācijas plūsmu, bet arī pārliecināt nozīmīgu skaitu aizbraucēju atgriezties Latvijā. Augsti kvalificētu darbinieku algu līmenis tādās nozarēs kā inženierzinātnes, finanšu pakalpojumi un IT jau ir sasniedzis pieklājīgu līmeni Eiropas valstu salīdzinājumā un turpina strauji pieaugt. Arī citas Latvijas darba tirgū pieprasītas specialitātes un prasmes, piemēram, būvniecībā un viesmīlības sektorā, tiek arvien labāk atalgotas, un uzņēmumi daudz aktīvāk cenšas uzlabot savu darba devēja tēlu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!