Kims Leandersons: Kāpēc jaunieši pamet IT studijas?
Foto: Privātais arhīvs
Katru gadu Centrālā statistikas pārvalde publicē datus par studējošo jauniešu skaitu Latvijā, kas ir tikai kārtējais atgādinājums Latvijas cilvēkiem, ka iedzīvotāju skaits nepieaug un ka izaicinājumi nākotnē gaidāmi visās nozarēs. Tā kā pārstāvu IT nozari, turpmāk runāšu par to – un aicinu pievērst uzmanību tai pašai statistikai un risinājumiem no darba devēja perspektīvas.

Pēc jaunākajiem Centrālās statistikas pārvaldes datiem, studijas augstākās izglītības iestādēs šogad uzsāka par 5% mazāk studentu nekā pērn jeb 27,1 tūkstotis (turklāt inženierzinātņu un dabas zinātņu programmās uzņemto studentu skaits samazinājies par 8,2%), bet profesionālajās izglītības iestādēs studējošo skaits šajā mācību gadā sarucis par 7% – studijas uzsāka 11,6 tūkstoši audzēkņu.

Līdz ar to samazinās arī absolventu skaits, kuri līdz ar universitātes absolvēšanu varētu uzsākt darba attiecības. Ja mācības augstākās izglītības iestādēs 2017. gadā uzsāka 27,1 tūkstotis, tad absolventu skaits togad bija 14,6 tūkstoši studentu, un kopš 2010. gada tas ir samazinājies divas reizes. Pēc datiem nav redzams, kā absolvējušo skaitu ietekmē demogrāfiskie cēloņi un kā pārējie. Skaidrs ir viens – liela daļa studijas uzsākušo studiju laikā "atbirst". Kāpēc un ko var darīt lietas labā?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!