Sergejs Gubins, 'Certus': OIK anatomija
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Šodien vien retais neko nav dzirdējis par OIK – obligāto maksājumu par atjaunojamiem energoresursiem un tā dēvēto koģenerāciju (piemēram, Rīgas TEC-1 un TEC-2). Bet, ja arī kāds nav dzirdējis, tad kopš nesena laika rēķinā par patērēto elektroenerģiju ir precīzi norādīts, cik jāmaksā par šo prieku. Kas tas ir, kad un no kurienes uzradies?

Būtībā OIK ir nodoklis. Tā nomaksa ir obligāta ikvienam elektrības patērētājam, tātad – ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Kādēļ atjaunojamās enerģijas ražošanas un koģenerācijas finansēšanai ir nepieciešams nodoklis? Vienkārši. Tādēļ, ka pretējā gadījumā tā nav konkurētspējīga, jo importētā elektroenerģija ir lētāka. Bet kāpēc nodoklis tiek ierakstīts rēķinā par elektrību? Lūk, tas patiesi ir ļoti labs jautājums. Un tas nebūt nav vienīgais.

OIK ir ļoti īpašs nodoklis. Parasti nodokļu paaugstināšana vai jaunu nodokļu ieviešana tiek konkrēti un precīzi atrunāta. Teiksim, "PVN tiks paaugstināts par 1%". Un visiem viss ir skaidrs. Bet ne OIK gadījumā. 2009. gadā tas bija 1,1 eiro cents par kWh, 2010. gadā – 1,7 eiro centi, savukārt 2017. gadā – jau 2,7 eiro centi.[1] Diez vai kāds var precīzi pateikt, kāds būs OIK, teiksim, pēc 5 gadiem. Kā tad tā?

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!