protests
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Mediju analītiķi ir pamatoti identificējuši briesmas, ko rada "viltus ziņas", taču bieži vien nav pievērsta uzmanība tam, ko šis fenomens nozīmē pašiem žurnālistiem. Šis termins ne tikai kļuvis par ātru veidu, kā nomelnot visu industriju; autokrāti to izmanto kā ieganstu, lai iemestu žurnālistus cietumā un attaisnotu cenzūru, bieži vien izmantojot safabricētas apsūdzības terorisma atbalstīšanā.

Godprātīgo žurnālistu skaits, kuri ieslodzīti par viltus vai izdomātu ziņu izplatīšanu, pasaules mērogā ir sasniedzis visu laiku augstāko līmeni – vismaz 21. Nedemokrātiski noskaņotajiem līderiem arvien biežāk izmantojot "viltus ziņu" apkarošanu kā ieroci, lai slēgtu neatkarīgus medijus, šis skaits, visticamāk, pieaugs.

Amerikas Savienotās Valstis, kas reiz bija runas brīvības aizstāvības līderes, šo lomu vairs nepilda. Prezidenta Donalda Trampa "Twitter" tirādes par "viltus ziņām" ir sniegušas autokrātiskiem režīmiem piemēru, kas palīdz attaisnot pašu uzbrukumus medijiem. Decembrī Ķīnas oficiālais laikraksts "People's Daily" bija "Twitter" un "Facebook" publiskojis ierakstus, kuros pauda atbalstu Trampa viltus ziņu mantrai, atzīmējot, ka tas "ļoti daudz ko pasaka par Rietumu medijiem". Savukārt jau 2017. gada februārī Trampa administrāciju uzslavēja Ēģiptes valdība, tās Ārlietu ministrijai kritizējot Rietumu žurnālistu rakstus par globālo terorismu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!