Arnis Vērzemnieks: Pensiju mantošana – civilizēta un nepieciešama prakse arī Latvijā
Foto: LETA
Sabiedriskajā dienaskārtībā aizvien vairāk ienāk pensiju jautājumi. Dažs teiks, ka tam ir cieša saistība ar vēlēšanu tuvumu. Iespējams, taču ikdienā, palīdzot Rīgas aktīvo senioru aliansei "RASA" un tiekoties ar mūsu sirmgalvjiem, es redzu, ka šī netaisnība – liela daļa Latvijas pensionāru saņem kritiski mazu pensiju – ir jārisina. Strādājot pie iniciatīvas "Pensija bez nodokļa", esmu izpētījis, ka priekšlikumus, kas paredz pensiju palielināšanu, ir tuvredzīgi vērtēt vien kā budžeta līdzekļus tērējošu piedāvājumu. Pirmkārt, mūsu vecāki ir pelnījuši cienīgas vecumdienas, un, otrkārt, tieši pensionāri visātrāk arī pensiju tērē, pērkot pārtiku, maksājot par zālēm, iepriecinot mazbērnus, un valsts šos līdzekļus saņems atpakaļ.

Šobrīd dažādos attālumos no Saeimas tribīnes atrodas vairāki priekšlikumi, kas paredz iespēju pensionāriem mantot daļu mirušā laulātā pensijas. Viens no šiem priekšlikumiem Saeimā jau noraidīts. Vēl priekšā iedzīvotāju iniciatīva par 2. līmeņa pensijas mantošanu, un vienlaikus arī Saeimas Sociālo un darba lietu komisija vienojusies izstrādāt savus priekšlikumus problēmas risināšanai. Pagaidām gan nav skaidrs, kad plānota jautājuma tālāka virzība.

Gribētos cerēt, ka tas nenoslīgs bailēs no tiem, kas visur grib atmaskot populistus, jo jautājums par pensiju mantošanu nav jāuzskata par kaut ko ārkārtēju. Eiropas Savienībā ir tikai divas valstis, kas nav paredzējušas nekādas iespējas saņemt daļu pensijas pēc otra laulātā nāves. Šīs valstis ir Bulgārija un Latvija.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!