Jeffrey Sachs, sakss
Foto: AFP/Scanpix/LETA
Kriss Hadžess, viens no "Facebook" līdzdibinātājiem, nesen norādīja, ka sabiedrība uzmanību "Facebook" ir pievērsusi "ļoti novēloti", paziņodams, ka jūtas "šokēts, ka viņiem neviens neprasīja atbildēt uz šiem jautājumiem jau krietni agrāk". Informācijas tehnoloģiju sektora līderi, īpaši Eiropā, jau gadiem ilgi ir brīdinājuši par "Facebook" (un citu portālu) veiktajiem pārkāpumiem. Pašreizējo notikumu kontekstā viņu atklāsmes un praktiskās rekomendācijas ir īpaši aktuālas.

"Facebook" izpilddirektora Marka Zakerberga liecība ASV senātā neko daudz nepalīdzēja vairot sabiedrības uzticību uzņēmumam, kas tirgojas ar savu klientu personas datiem. Visiespaidīgākais brīdis liecināšanas laikā bija tad, kad Ilinojas senators Ričards Dērbins vaicāja, vai Zakerbergs justos komfortabli, ja viņam būtu jādalās ar viesnīcas, kurā apmeties, nosaukumu, un to, ar kādiem cilvēkiem viņš attiecīgajā nedēļā ir sarakstījies – jo tieši šāda veida datus izsekoja un izmantoja "Facebook". Zakerbergs atbildēja, ka nejustos komfortabli, ja būtu jāsniedz šāda informācija. "Man šķiet, ka tieši par to arī ir šis stāsts," teica Dērbijs. "Par tiesībām uz privātumu."

"Facebook" kritiķi uz to ir norādījuši jau gadiem. Stefano Kvintarelli, viens no Eiropas vadošajiem ekspertiem IT jomā un nozīmīgs tiešsaistes privātuma aizstāvis (un vēl pavisam nesen – Itālijas parlamenta loceklis), ir bijis neatlaidīgs un pravietisks kritiķis attiecībā uz to, kā "Facebook" ļaunprātīgi izmanto savu stāvokli tirgū un personu datus.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!