studenti vasara erasmus
Foto: Shutterstock
Nesen sabiedrībā rezonansi izraisījuši Jāņa Dombravas izteikumi par ārvalstu studējošajiem, apgalvojot, ka viņu mērķis Latvijā nav augstākās izglītības iegūšana, bet gan kebabu cepšana. Latvijas Studentu apvienība (LSA) uzskata, ka trešo valstu studējošo diskriminācijai nav pamata un likumā paredzētā iespēja paralēli studijām strādāt līdz 20 stundām nedēļā netraucē pilnvērtīgai studēšanai. Savukārt gadījumos, kad studenta statusu ieguvušie trešo valstu pilsoņi patiesībā nepiedalās studiju procesā, vairāk uzmanības jāpievērš augstākās izglītības iestādēm, kas šādu situāciju pieļauj. Diemžēl mazkvalificēta darba veikšana ir Latvijas studentu realitāte.

Pēc pētījuma "Eurostudent VI – Studentu sociālie un ekonomiskie dzīves apstākļi Latvijā" ("Eurostudent VI") datiem, no pilna laika studējošajiem 2017. gadā 49% studējošo paralēli studijām regulāri strādāja algotu darbu, vēl 12% – ik pa laikam. Turklāt no visiem studējošajiem, kuri strādā paralēli studijām, katrs nostrādā vidēji 31,3 stundas nedēļā, turklāt biežākais darba stundu skaits nedēļā – 40. Tas nozīmē, ka satraukumam būtu jārodas nevis par studentiem no trešajām valstīm, kas strādā līdz 20 stundām nedēļā, bet gan vietējiem studentiem, kuru algotā darbā pavadītais laiks rada šaubas par iespējām pilnvērtīgi pievērsties studijām.

Turklāt 37% strādājošo studentu drīzāk vai pilnībā piekrīt apgalvojumam, ka, nestrādājot algotu darbu, nevarētu atļauties studēt. No kopējā studentu skaita tie ir 22,6%, tātad – vairāk nekā katrs piektais, kas rada bažas arī par augstākās izglītības pieejamību vietējiem studentiem. Labā ziņa ir tāda, ka 52% strādājošo studentu apgalvo, ka nodarbināti jomā, kas saistīta ar apgūstamo specialitāti, tomēr tas nemaina faktu, ka nostrādāto stundu daudzums ir pārāk liels. Lai gan par ārvalstu, arī trešo valstu, studējošo nodarbinātību Latvijā statistika nav pieejama, tomēr studentiem, kas vēl nav ieguvuši augstāko izglītību un nepārvalda latviešu vai krievu valodu, atrast kvalificētu darbu varētu būt sarežģīti. Tieši tādēļ redzams, ka šie studenti strādā ēstuvju virtuvēs, kur nav jāsarunājas ar klientiem, bet ar darba devēju un kolēģiem iespējams sarunāties citā valodā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!