Mičels A. Orenšteins: Populisms ar sociālisma iezīmēm
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Akadēmiķi un žurnālisti ir nenogurstoši runājuši par populistiska nacionālisma uzplaukumu Eiropā un īpaši tādās stingrā kursa valdībās kā Ungārijā un Polijā. Atvēlot tam dažas stundas laika un pamatīgi pagūglējot, ir iespējams ļoti daudz ko uzzināt par to, kā abu šo valstu valdības ir izrīkojušas sabiedriskos medijus, aizklapējušas privātas TV stacijas un laikrakstus, vājinājušas konstitucionālās tiesas, uzbrukušas imigrantiem, veicinājušas naidrunu pret ebrejiem, musulmaņiem un citu minoritāšu grupām un laidušas darbā interneta troļļus. Taču nevienam tā arī nav izdevies atbildēt uz galveno jautājumu: kāpēc šīs valdības ir tik populāras?

Pareizo atbildi vairums analītiķu nav ņēmuši vērā: šīs valdības ir ne tikai nacionālistiskas – tās ir arī sociālistiskas.

Ņemsim par piemēru Poliju, kurā valdošā partija Likums un taisnība (PiS) parlamenta vēlēšanās 2015. gada oktobrī ieguva 38% balsu. 2018. gada aprīlī, neraugoties uz pieaugošu autoritārismu un oficiālām sūdzībām no Eiropas Savienības, viedokļu aptaujas rāda, ka galēji labējo PiS atbalsta 40%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!