Pauls Bankovskis, 'Rīgas Laiks': Vēsturiskās funkcijas
Foto: LETA

Viens no neaizmirstamākajiem tēliem Šarlotes Brontē atstātajos rakstos ir bēniņos ieslodzītā trakā sieva romānā "Džeina Eira". Ja atceraties, tā bija mistera Ročestera pirmā sieva, kuru viņš, kritis par upuri viņas radinieku viltum, bija apprecējis Rietumindijas kolonijās. Patiesība atklājās tikai brīdī, kad misters Ročesters grasījās salaulāties ar Džeinu Eiru: no aizjūras salām Anglijā ieradās trakās sievas brālis Meisons un darīja zināmu, ka Ročesters jau ir precējies, tātad, likumsakarīgi, vēlreiz laulāties nedrīkst.

Šis arī ir viens no iemesliem, kāpēc tradicionāli baznīcās un dzimtsarakstu nodaļās notikusi laulību izsludināšana jeb jauno pāru uzsaukšana. Kādu laiku pirms kāzām tiek izziņots par pāra nodomu laulāties, un var pieteikties ikviens, kam pret laulājamajiem ir kādas mantiskas vai cita rakstura pretenzijas.

Nevainīga "sabiedrības informēšana par laulībām" (citiem vārdiem, "ziņkārības apmierināšana"), kā minēts "Delfi" ziņā: "No laulību izsludināšanas pirms laulības slēgšanas tika lemts atteikties, jo izsludināšana vairs nepildīja tai vēsturiski paredzēto funkciju – sabiedrības informēšanu par laulībām, skaidroja ministrija.", bija vienīgi sekundāra izsludināšanas funkcija, jo pirmkārt un galvenokārt šādai kārtībai bija jānovērš juridiskas domstarpības un ar tām saistītas nepatikšanas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!