Delfi foto misc. - 64690
Foto: Privātais arhīvs
Pirms dažām nedēļām sociālajos tīklos pamanīju kādu ierakstu ar atsauci uz gandrīz pirms simt gadiem Latvijas brīvvalsts presē publicētu rakstu, kurā tolaik bija prognozēts, ka jau pavisam drīz tiks pilnībā izcirsti meži un tie cilvēku pārmērīgas iejaukšanās rezultātā nespēs pienācīgi atjaunoties. Nekas kopš tā laika nav mainījies, secina ieraksta autors.

Varētu jau vienkārši norādīt, ka noticis prognozētajam tieši pretējais – ja 1920. gadā meži klāja tikai 27% Latvijas teritorijas (zeme tika ekstensīvi izmantota lauksaimniecībā), tad 2018. gadā – 51%. Dati apliecina, ka dažādos laikos izteiktās "gala" prognozes ir kļūdainas un spītīgi nepiepildās. Taču man šķiet, ka ieraksts apliecina to, cik maz mēs apjaušam par cilvēka apzinātas iedarbības uz mežiem ietekmi, kā arī to, ka šī ietekme ļoti bieži nav tikai ar mīnusa zīmi vērtējama. Tad, kad cilvēki aicina neiejaukties (vai iespējami maz iejaukties) dabā, diezin vai viņi iedomājas, kāda tādā gadījumā izskatītos mūsu valsts teritorija.

Vispirms jāatceras, ka bez cilvēka klātbūtnes mežu īpatsvars sasniegtu 89% no sauszemes platības. Skaidrs, ka tādai situācijai pašlaik cilvēku ir par daudz un atgriešanās sākotnē gluži vienkārši nav iespējama.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!