Foto: Publicitātes attēls
Vairāku gadsimtu gaitā ukraiņi ar ieročiem rokās aizstāvēja savu zemi no naidīgiem uzbrukumiem. Arī šajās dienās mēs vēršamies pie vēstures un tradicionāli godinām Ukrainas aizstāvjus, kuri Otrā pasaules kara laikā cīnījās un uzvarēja dažādās zemēs un kontinentos. Padomju Savienības tautas, ieskaitot mūs, ukraiņus, par to samaksāja ļoti augstu un briesmīgu cenu.

1939. gada septembrī ukraiņi kopā ar poļiem vieni no pirmajiem sajuta divu totalitāru režīmu, komunistu un nacistu, sazvērestības sekas. Otrā pasaules kara laikā ukraiņi zaudēja vairāk cilvēku nekā dažas Eiropas valstis kopā. Tiek lēsts, ka kopējais ukraiņu zaudējums bijis 8–10 miljoni cilvēku dzīvību, ko var salīdzināt ar iedzīvotāju skaitu mūsdienu Austrijā. No 2,8 miljoniem jauniešu, kuri tika izsūtīti no PSRS uz nometnēm Trešajā reihā, 2,4 miljoni bija Ukrainas iedzīvotāji. No šī skaita aptuveni viens miljons cilvēku aizgāja bojā.

Tagad mēs redzam, ka mūsu kopējā austrumu kaimiņa politika ir balstīta uz pagātnes mītiem. Un tas notiek, neskatoties uz jau sen pierādītu faktu, ka gandrīz divus gadus, sākot no 1939. gada beigām līdz 1941. gada jūnijam, Staļina Padomju Savienība bija nacistiskās Vācijas sabiedrotā. Par daiļrunīgu simbolu šai sadarbībai kļuva kopīga padomju–nacistu parāde 1939. gada 17. septembrī Brestā. Bet tas neizglāba Padomju Savienību no agresijas un PSRS tautas no nepieciešamības maksāt ar cilvēku dzīvībām par Staļina un Hitlera draudzību. Tā rezultātā gandrīz katrs otrais Otrā pasaules kara upuris bija PSRS pilsonis.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!