Āris Jansons: Ķīlnieks no Latvijas naftas karu jūrā
Foto: Reuters/Scanpix/LETA
Kad 4. jūlijā britu aizjūras teritorijas - Gibraltāra - varas iestādes ar britu jūras kājnieku palīdzību aizturēja zem Panamas karoga peldošo supertankkuģi "Grace 1", vismaz diplomāti nojauta, ka šim solim būs nepatīkamas sekas. Pašlaik ļaunākās nojautas ir piepildījušās. Irānas revolucionāro gvardu rokās atrodas britu tankkuģa "Stena Impero" 23 apkalpes locekļi - to skaitā ir arī viens Latvijas valstspiederīgais, - un ir demonstrēts, ka Lielbritānija nespēj pasargāt savus kuģus Ormuzas šaurumā un tā apkaimē. Lai gan briti cenšas palielināt kara flotes jūras apsardzību britu tirdzniecības kuģiem, to izdarīt nav viegli. Vienkārši nav tik daudz flotes eskortu, kurus var nosūtīt uz šo rajonu, lai apsargātu visus tankkuģus, kas dodas tranzītā pa Ormuzas šaurumu.

"Grace 1" turēja aizdomās par jēlnaftas vešanu no Irānas uz pārstrādes rūpnīcu Sīrijā, pārkāpjot pret valdību Damaskā vērstās Eiropas Savienības (ES) sankcijas. Teherāna to noliedza un pieprasīja tankkuģi atbrīvot.

Irānas hierarhija, ieskaitot pat augstāko līderi Ali Hamenei, atkārtoti brīdināja, ka Teherāna atdarīs, ja Lielbritānija neatsvabinās "Grace 1". Tūdaļ pēc tam, kad Gibraltāra tiesa pagarināja šā tankkuģa aizturēšanu uz mēnesi, pienāca ziņa, ka Ormuzas šaurumā Irāna sagrābusi zem britu karoga kuģojošo "Stena Impero." Tiesāšanās Gibraltārā bija noritējusi uz Irānas pieaugošo draudu fona, ka tā atbildēs līdzīgā garā, kāds ir bijis "klajais un vienkāršais pirātisma akts".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!