LET_7101103
Foto: LETA
Kamēr ASV cenšas ierobežot "Huawei", Vācijā skolās aizliedz "Office 365"*, bet "Ķīnā"** – "Apple", Krievijas "Kaspersky" daudzviet Eiropā jau ir pārstājuši lietot. Mūsu Satversmes aizsardzības birojs (SAB) ir izdevis brošūru***, kā, darbojoties kibertelpā, tomēr nenokļūt citu valstu specdienestu tīklos, bet vēl nesen daži no šiem SAB ieteikumiem bija valsts noslēpums! Vai tiešām pasaule uztraucas par "mazā cilvēka" privātumu, un kā būs ar valstu glabāto informāciju par saviem cilvēkiem un pašu valsti?

Latvijas "mazajam" telefonu un datoru lietotājam atliek secināt – nekas nav drošs, jo neviens no pieminētajiem zīmoliem nav bez negatīvas publicitātes un baumām. Tā vai citādi, cilvēki tic baumām un arestiem, kurus viņi ik dienu var redzēt TV. Kamēr paši Latvijā gandrīz neko grandiozu informācijas tehnoloģiju (IT) jomā neražojam, atliek izvēlēties mazāko ļaunumu. Kāds varētu būt šis "mazākais ļaunums"? Gandrīz visi lielie un iecienītie IT zīmoli saskārušies ar kādu skandālu par datu pazušanu. Gandrīz katra otrā IT jomā uzbrūkošā valsts ir ļoti nopietni apvainojusi kādu citu – vismaz datu negodprātīgā izmantošanā, ja ne tieši, tad iespējamā datu spiegošanā.

Visam paralēli darbojas baltie un melnie hakeri****, kas vēl vairāk samazina ticību datu drošībai, telefoniem, televizoriem, datoriem un satelītiem. Jā, kiberdrošība ir un paliek vairāku ieinteresēto pušu darbs, neviens uzņēmums nevar nodrošināt pilnu risinājumu, taču katrs savā jomā cenšas veikt visus iespējamos pasākumus, lai savu datu noslēpumus saglabātu drošībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!