Pauls Irbins
Foto: Publicitātes foto
2020. gada valsts budžeta tapšanas procesā publiskajā telpā izskanējušas dažādas versijas par to, kurš būtu pelnījis finansējumu un kurš ne, un šoreiz tas skāris arī zinātnes jomu.

Kopš 2015. gada Latvija ir Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) sadarbības valsts jeb PECS (Plan for European Cooperation States) statusā. Piecu gadu laikā Latvija sadarbībā ar EKA ir ieguldījusi 7,12 miljonus eiro dažādos kosmosa industrijas projektos, no kuriem 5,15 miljoni eiro (85% no ieguldītā) ir tieši atgriezušies Latvijas zinātniskajos institūtos, augstskolās un uzņēmumos jaunu kosmosa tehnoloģiju un izstrādņu attīstībai. Nākamajam gadam dalībai EKA budžetā iezīmēti 4,5 miljoni eiro.

Līdzšinējā sadarbība ar EKA ir stiprinājusi Latvijas organizāciju industriālo ekspertīzi un pētniecības un attīstības kapacitāti, kā arī sniegusi tām padziļinātāku izpratni par EKA funkcionēšanas principiem, standartiem un dažādām procedūrām. Gadu no gada ir palielinājies Latvijas zinātnisko institūciju un uzņēmumu skaits, kas piedalās EKA organizētajos atklātajos projektu konkursos un saskata iespējas ciešākas saiknes veidošanai ar kosmosa industrijas spēlētājiem Eiropā un ārpus tās. Līdzdalība EKA projektu konkursos ir rezultējusies jaunu produktu un pakalpojumu izstrādnēs, vērtīgos biznesa kontaktos starp EKA programmu dalībniekiem, Latvijas uzņēmumu atpazīstamībā un reputācijas celšanā starptautiskā līmenī, kā arī jaunās darbvietās un darbinieku prasmju un kompetenču stiprināšanā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!