Delfi foto misc. - 73975
Foto: Privātais arhīvs
Reti, kurš likums tiek rakstīts ar domu, ka to būs jāpiemēro arī valstī izsludinātas ārkārtējās situācijās laikā. Darba likums nav izņēmums. Tāpēc šī brīža situācijā daudziem darba devējiem jāmobilizējas un jārod jauni risinājumi darba organizācijai, lai pasargātu uzņēmumu un nodrošinātu darbu saviem darbiniekiem arī turpmāk. Jāatzīst, ka šis ir laiks, kad solis pretī būtu jāsper gan darba devējiem, gan darbiniekiem, jo tikai savstarpēji sadarbojoties būs iespējams tikt pāri esošajiem izaicinājumiem.

Bez šaubām, ka šādi krīzes apstākļi rada pateicīgu vidi dažādu juridisku konstrukciju vai risinājumu izstrādei, kas nereti pat balansē uz likumības robežas. Tāpēc zemāk ir sniegts ieskats iespējamos rīcības modeļos, ko darba devēji var izmantot darba tiesisko attiecību kontekstā.

Primāri, ir jāizvērtē, vai darbinieki var pildīt darba pienākumus no mājām, jo tas ne tikai var pazemināt atsevišķus uzņēmuma izdevumus, bet arī pasargāt darbiniekus no iespējamiem riskiem, nodrošinot distancēšanās iespēju. Tomēr darba devējs nevar ar vieglu rokas vēzienu aizsūtīt darbiniekus strādāt no mājām. Šāda darba organizācija prasa zināmu sagatavošanos. Ja esošie darba līgumi neparedz iespēju, ka darbinieki var strādāt no mājām, ir nepieciešams ar darbinieku vienoties, grozot darba līgumu. Jā, darbiniekiem ir tiesības arī atteikties no šādiem grozījumiem. Tomēr pašreizējā situācija valstī ir viens no gadījumiem, kad strādāšana attālināti būtu arī pašu darbinieku interesēs.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!