Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju, kas radījusi šaubas par Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD), Nacionālā veselības dienesta (NVD) un SIA "GP Nord" 17. martā noslēgtā līguma ietvaros piegādāto medicīnisko masku un respiratoru sertifikātu atbilstību un kvalitāti, vēlos dalīties ar informāciju, kas ir manā rīcībā un paust savu redzējumu par šo nebūt ne vienkāršo iegādes gaitu un tās rezultātu.
Par laiku no 31. janvāra līdz marta vidum, kad tika noslēgts līgums ar "GP Nord"
Pēdējās maskas un respiratori no līgumpartneriem, kas iegādāti iepirkuma procedūrās jeb ikdienas režīmā normālā iepirkumu procesā, NMPD saņemti 31. janvārī.
Uz 1. februāri NMPD rīcībā ir nepilni 3000 respiratoru un vairāk nekā 6000 medicīnisko masku, kas pēc iepriekšējā patēriņa līdz Covid-19 ienākšanai pasaulē NMPD būtu pieticis vairākiem gadiem. Vēl janvārī, kad slimība galvenokārt bija skārusi tikai Ķīnu, dienestā, vadoties pēc Pasaules veselības organizācijas (PVO) un Eiropas slimību profilakses un kontroles centra (ECDC) rekomendācijām, jau esam izstrādājuši algoritmu par individuālo aizsardzības līdzekļu (IAL) lietošanu izsaukumos. Apzinoties, ka patēriņš augs, turpinām meklēt piegādātājus, lai palielinātu savas rezerves. Kā direktore devu rīkojumu saviem darbiniekiem pirkt jebkurus apjomus, kādi vien būs pieejami un lai arī cik niecīgi tie dažkārt nebūtu.
Februārī saslimšanas gadījumu skaits Eiropā sāk pieaugt un sākas pirmie uzliesmojumi. Strauji pieaug masku un respiratoru pieprasījums visā pasaulē un turpmāk atrast piegādātājus kļūst arvien sarežģītāk (situāciju labi raksturo skaitļi – ja dienests ar februāra sākumā esošajām rezervēm 'miera' laikos būtu nodrošināts vairākiem gadiem, tad šobrīd šādā apjomā maskas un respiratorus izlietojam dažu dienu laikā).
Nevienam no pieciem piegādātājiem, ar ko iepriekš NMPD bijuši līgumi par masku un respiratoru piegādi, februāra vidū vairs nav iespējamas piegādes. NMPD apzina vēl septiņus piegādātājus, kas mums iepriekš nodrošinājuši citas medicīnas preces, bet saņemam informāciju, ka viņiem nav piedāvājumā maskas un respiratori. Turpinām meklēt piegādātājus. Februāra otrajā pusē apzinām vēl trīs piegādātājus, ar ko NMPD nebija līdz šim strādājis, bet arī viņi nevar neko piedāvāt.
Meklējot informāciju iepirkumu veikšanai redzam, ka tirgū epizodiski parādās jauni nezināmi uzņēmumi, kuri prasa 100% priekšapmaksu, bet sniedz apšaubāmas garantijas un neiedomājami augstas cenas, piemēram, 6. martā saņemam piedāvājumu iegādāties respiratoru FFP2 bez vārsta par 7,19 eiro bez PVN. Vairākus pasūtījumus NMPD neizdodas veikt, jo uzsākot standarta procedūru līguma noslēgšanai, kas prasa 1-2 dienas, piegādātājs atbild, ka individuālie aizsardzības līdzekļi jau izpirkti. Sāk darboties princips – vai nu maksā uzreiz un ņem, vai – nekā. Ar citiem, kuri piedāvā piegādes, saruna beidzas tāpēc, ka viņi nespēj nodrošināt piegādes noteiktajos termiņos, solot izpildi tikai 4-6 nedēļu laikā.
Paralēli tam, ka mēģinām iegādāt savām vajadzībām individuālos aizsardzības līdzekļus, NMPD Katastrofu medicīnas centrs, kurš atbild par slimnīcu gatavības plāniem slimnīcās un valsts Katastrofu medicīnas plānu, apkopo individuālo aizsardzības līdzekļu (IAL) apjomus slimnīcās. Apjomi ir nepietiekami un tiek rekomendēts veikt iegādes, tomēr slimnīcas ziņo par grūtībām veikt tik maza apjoma iepirkumus, kādi būtu nepieciešami viņu vajadzībām.
6. martā NMPD Medicīniskā nodrošinājuma nodaļas vadītāja iesniedz ziņojumu NMPD direktorei par problēmām iegādāties individuālos aizsardzības līdzekļus (IAL) Latvijas tirgum, kas tiek nosūtīts arī Veselības ministrijai. Ir skaidrs, ka ir vajadzīgi centralizēti iepirkumi ar atvieglotām un saīsinātām procedūrām.
Kādas bija mūsu alternatīvas?
11. martā Pasaules veselības organizācija izsludina pasaulē pandēmiju, kas vēl vairāk saasina individuālo aizsardzības līdzekļu tirgu, sākas valstu nežēlīga cīņa par iegādēm, tostarp, publiskajā telpā ziņots par valstīm, kas aizliedz izvest IAL ārpus savām robežām, par IAL kravām, kas tika pārpirktas, par apsardzes piesaistīšanu, lai nodrošinātu kravas nogādāšanu pasūtītājam.
12. martā Ministru kabinets pieņem lēmumu par ārkārtējo situāciju Latvijā.
14. martā Ministru kabinets pieņem lēmumu atļaut iestādēm veikt iegādes, nepiemērojot Publisko iepirkumu likumu, lai varētu operatīvāk reaģēt un nodrošināt nepieciešamās preces vai pakalpojumus Covid-19 ierobežošanai.
15. martā – problēma skaidri identificēt godīgās/negodīgās firmas un tādas, kas patiešām var reāli sagādāt maskas un respiratorus. Tai pat laikā notikumi strauji attīstās Itālijā, kur ziņo par lielu saslimušo un nāves gadījumu skaitu, kā arī augsto saslimstību mediķu vidū aizsardzības līdzekļu trūkuma dēļ. Šajā brīdī NMPD vairs nespēj neko sagādāt sev rezervēm, bet slimnīcām nodrošinājums jau ir kritisks. Ir skaidrs – ja tuvāko nedēļu laikā nebūs piegādes, Latvijā nevarēs veikt plašu Covid-19 testēšana, lai identificētu slimniekus un ierobežotu slimības izplatību, tāpat būtiski ierobežojumi skartu veselības aprūpes sniegšanu pacientiem. Uz šo brīdi NMPD redzeslokā faktiski ir tikai divi piedāvājumi par maksu un respiratoru iegādi. Alternatīva 1 – piedāvā medicīniskās maskas no 1,48 līdz 1,81 eiro bez PVN, respiratorus par 3,39 eiro bez PVN, bet firmai ir vairāk nekā 3000 eiro nodokļu parāds; alternatīva 2 (lasi: tā pati alternatīva 1 jeb cita firma ar tām pašām cenām, bet bez nodokļa parāda. Firma jau bija izrakstījusi avansa rēķinu, jo bijām gatavi pirkt arī par šādu cenu aizsardzības līdzekļus); alternatīva 3 – preces piegāde plānota no Turcijas, bet tur samilzušā militārā konflikta dēļ ir problēmas ar piegādi, NMPD piesaista Ārlietu un Aizsardzības ministrijas, vēstniecības, bet rezultāta nav. Mūsu rīcībā nonāk informācija par Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) kontaktiem ar vācu piegādātāju, bet pēc robežu slēgšanas šis vairs nav droši realizējams, pat piesaistot Vācijas vēstniecību. Pēc līguma noslēgšanas – 18. martā - tiek saņemts vēl viens piedāvājums, kas nodots NVD jau pēc līguma noslēgšanas ar "GP Nord".
Jāpiebilst, ka NMPD funkcija nav centralizētu iepirkumu veikšana nozares vajadzībām. Taču redzot, cik strauji un nekontrolēti Covid-19 izplatās pasaulē un apzinoties situāciju ar masku un respiratoru nodrošinājumu daudzās slimnīcās, Veselības ministrija sākotnēji uzticēja iespējamo apjomīgo iepirkumu organizēšanu mums – NMPD. Tomēr jau minēto skaitā mazo un apšaubāmo alternatīvu dēļ, kā arī zemās kapacitātes (NMPD Medicīniskā nodrošinājuma nodaļā strādā tikai trīs cilvēki) un neskaidru un neierastu iepirkuma organizēšanas apstākļu dēļ, NMPD ziņoja par iespējamajiem riskiem šāda uzdevuma kvalitatīvai veikšanai.
"GP Nord" piedāvājums
16. martā plkst. 14 RAKUS Aptiekas vadītājs telefoniski informē NMPD Katastrofu medicīnas centra vadītāju par uzņēmumu GP Nord, kurš salīdzinoši nesen slimnīcai ir piegādājis kvalitatīvus respiratorus. Sazināmies un palūdzam piedāvājumu. Masku cena – 0.65 eiro bez PVN, piegāde 10 dienās. Gan laika, gan cenas ziņā šajā brīdī vienīgais reālais piegādātājs. Plkst. 15 Veselības ministrijā notiek sanāksme ar plašu pārstāvniecību – Veselības ministrijas, NMPD, NVD un "GP Nord" pārstāvji. Sanāksmē tiek nolemts, ka NMPD kā pasūtītājs turpina sadarbību ar "GP Nord", bet koordinējošo lomu turpmāk uzņemas Nacionālais veselības dienests (NVD).
Pēc sanāksmes 16. martā plkst. 16:29 "GP Nord" atsūta e-pastā piedāvājumu NMPD, kas ietver medicīniskās maskas par 0,65 eiro bez PVN, respiratorus par 3,20 eiro bez PVN (piebilde – vēlāk līguma grozījumos samazinātas cenas uz PVN un ievedmuitas nodokļa samazinājuma rēķina un transportēšanas izmaiņām). Apmaksas nosacījumi - 50% priekšapmaksa, 50% saņemot preci. Piegādes laiks – 10 dienas. Jau 16. martā tiek prognozēts risks, ka starptautiskā kurjerkompānija DHL sarežģītās situācijas dēļ varētu nespēt noteiktajā laikā nodrošināt piegādi. Piedāvājumam tiek pievienoti CE sertifikātu paraugi, masku iepakojumu paraugu attēli ar CE marķējumu, atbilstoši kādiem arī vēlāk saņēmām preci u.c. apjomīga dokumentācija, tostarp daļa ķīniešu valodā. Arī respiratoru piedāvājums sakrīt ar vēlāk piegādāto preci.
17. martā visu dienu notiek līguma teksta skaņošana starp iesaistītājām pusēm, tostarp NVD to saskaņo plkst. 16:15, Veselības ministrija plkst. 16:32 un NMPD puse līgumu paraksta plkst.17:30, pēc tam NVD. Līgums paredz, ka piegādā piedāvājumā pasūtītās maskas un respiratorus, tas satur finanšu piedāvājumu, sertifikāta paraugus, masku un respiratora paraugu attēlus (līgums publicēts NMPD mājas lapā.
Par sertifikātiem un dokumentu atbilstību
Uz līguma slēgšanas brīdi 17. martā ir spēkā "ICR Polska" CE sertifikāts Nr. M8205920. Preces tika saražotas un iepakotas 22. martā. Pirmās piegādes maskas 23. martā tiek izsūtītas no ražotnes uz Šanhajas šķirošanas depo un prece uzsāk ceļu uz Latviju – tām joprojām spēkā ir Eiropas sertifikāts Nr. M8205920. Otrā piegāde vēlāk notiek 9. aprīlī, bet trešā – 16. aprīlī.
NMPD rīcībā nebija informācijas, kas liktu apšaubīt sertifikāta vai preces atbilstību līguma parakstīšanas laikā un preces saņemšanas brīdī. Mums bija informācija no RAKUS par atbilstošiem respiratoriem un uzticamu piegādātāju, kas pilda saistības. Arī ikdienas režīmā, organizējot iepirkumus, iestādēm nav pamata 'a priori' apšaubīt pretendentu vai līgumpartneru iesniegto dokumentu izcelsmi un autentiskumu. Atbildību par dokumentācijas patiesumu uzņemas piegādātājs, līdz ar to izrietošajām sekām. Šādas pārbaudes noteikti ir nepieciešamas, ja kādā brīdī rodas pamatotas šaubas par pretendenta vai līgumpartnera negodprātīgu rīcību ar iesniegtajiem dokumentiem. Tādā gadījumā iestādes pienākums būtu vērsties policijā.
Ņemot vērā publiski izskanējušo informāciju, šajās dienās savu iespēju un kompetences robežās esam veikuši mūsu rīcībā esošās dokumentācijas un informācijas pārbaudi. Par mūsu secinājumiem tālāk.
Kā šobrīd redzams "ICR Polska" mājaslapā, 27. martā tajā publicēts paziņojums, ka ar 26. martu visi "ICR Polska" martā izdotie sertifikāti tiek atsaukti iespējamu viltojumu dēļ. Par šo faktu NMPD uz pirmās piegādes laiku 29. martā nav informēts. Atgādināšu – no 23. marta prece jau ir ceļā uz Latviju un tā saražota laikā, kad sertifikāts bija spēkā. Prece tiek saņemta Valsts materiālo rezervju noliktavā 29. martā un precei ir pievienots sertifikāts CE Nr. M8205920. Katrs masku iepakojums satur CE sertifikāta apstiprinājumu un norādi, ka šī prece ir saražota 22. martā – tātad kā šobrīd to varam konstatēt, tad četras dienas vēl pirms minētā sertifikāta atsaukšanas.
Ko pārbauda, pieņemot preci?
Transportēšanas jautājumus risināja NVD, vienojoties ar "AirBaltic". Preces pieņemšanā-nodošanā 29. martā piedalījās visu trīs līguma slēdzēju pušu pārstāvji – gan piegādātājs "GP Nord", gan no NMPD (Valsts materiālo rezervju (VMR) nodaļas vadītāja un vadītājas vietniece, VMR Ogres noliktavas vadītāja un vadītājas vietniece, NMPD Katastrofu medicīnas centra vadītāja, NMPD direktore) un NVD vadītājs.
Saņemot preci, vienmēr tiek pārbaudīta tās atbilstība līguma nosacījumiem un apjomiem, tostarp, vai pavadzīmē norādītais atbilst pasūtītajam daudzumam, cenai, modelim, derīguma termiņam vai citiem parametriem, kas norādīti līgumā. Tās ir rutīnas pārbaudes pie jebkuras preces saņemšanas un tās veic noliktavas darbinieki. Arī šajā gadījumā šāda pārbaude tika veikta, tāpat arī atvērti iepakojumi un vizuāli apskatīta prece, lai pārliecinātos par CE marķējumu un tika veikta salīdzināšana ar līgumā minēto, preces paraugi nofotografēti. Saņemtā prece, iepakojumi un marķējums atbilda līgumā noteiktajam. Ne NMPD, ne NVD nebija pamata apšaubīt dokumentācijas vai preces kvalitāti.
Kā pārbaudīt piegādātās preces kvalitāti piegādes brīdī? Tā lielā mērā ir piegādātāja atbildība ar savu reputāciju, biznesu un uzticēšanās piegādātāja godaprātam, viņam apzinoties arī iespējamās sekas negodprātīgas rīcības gadījumā. Tikai viens piemērs – ja pērkam benzīnu, uzticamies pārdevējam, ka tas tiešām ir 95 markas benzīns un katru reizi nevedam burciņu uz ekspertīzi. Līdzīgi ar jebkuru iepirkumu, ko pērk arī valsts vajadzībām – ekspertu pārbaudes pilnīgi noteikti ir jāveic, ja rodas kādas šaubas. Vēlāk par nekvalitatīvu preci Pacientu drošības sistēmā var ziņot kā ārstniecības iestāžu aptieku darbinieki, tā jebkurš mediķis kā produkta lietotājs. Šādas kvalitātes kontroles sistēmas darbojas visās ārstniecības iestādēs. Tāpat ir paredzēta rīcība nekvalitatīvas preces izņemšanai no aprites un atgriešanai piegādātājam.
Arī šis līgums paredzēja iespēju piesaistīt ekspertu atzinuma sniegšanai par masku un respiratoru kvalitāti. Latvijā nav akreditētu laboratoriju, kas veic ekspertīzi, bet rezultātu saņemšana no ārvalstu laboratorijām varētu aizņemt vairākas nedēļas, taču ārstniecības iestāžu vajadzība pēc maskām un respiratoriem bija tūlītēja, par ko liecina arī tas, ka vairākas iestādes jau fiziski stāvēja rindā pie Ogres noliktavas, kamēr kravu vēl tikai ieveda noliktavā.
Lai arī piegādes brīdī nebija pamata apšaubīt preces atbilstību līguma prasībām un kvalitāti, NVD lūdza paraugus izvērtēt RSU Darba drošības un vides veselības institūtā, veicot nevis preces atbilstības pārbaudes, bet vienkāršus testus, pārbaudot filtrācijas funkciju. 2. aprīlī NVD saņēma eksperta I.Vanadziņa vērtējumu - "Attiecībā par medicīniskajām maskām BOJCK001 – lai arī tā ir nedaudz plānāka par vienu no Latvijā pieejamiem paraugiem, tomēr pēc struktūras, uzbūves un filtrējoša auduma tipa ir samērā līdzīga Latvijā pieejamiem analogiem un tajā ir iestrādāts filtrējošais slānis no līdzīga materiāla. Maskām veikts tests ar caursūkšanos (ar krāsvielu), kas apliecināja, ka 2 stundu laikā krāsviela maskai cauri neizsūcas. Vērtējot respiratorus – lai arī ne tik ērti uzliekams un piemērojams, tomēr arī satur filtrējoša auduma kārtu, kura gan ir nedaudz plānāka un atšķirīga pēc uzbūves, salīdzinājumā ar citu paraugu. Abi respiratori testa laikā apliecina, ka tie aiztur krāsvielu no caursūkšanās".
Līdz ar to arī eksperta vērtējums nedeva pamatu apšaubīt masku un respiratoru funkcionalitāti un kvalitāti. Arī vēlāk no ārstniecības iestādēm netika saņemtas pretenzijas par masku vai respiratoru kvalitāti.
Jauna sertifikāta izsniegšana
Kā mūs ir informējis "GP Nord", tikai 8. aprīlī ICR Ķīnas pārstāvis oficiālā vēstulē paziņojis "Henan Bianou Trading Co Ltd", ka viņu sertifikāts CE Nr. M8205920 tiek atsaukts un jauns sertifikāts tiks izsniegts 10 dienu laikā. Tātad tikai 8. aprīlī ražotājs saņēmis oficiālu apstiprinājumu par iepriekšējā sertifikāta atsaukšanu un jauna izdošanu. 16. aprīlī šis pats ražotājs, kurš piegādājis maskas "GP Nord" līguma ietvaros, saņem jaunu sertifikātu ICR Polska/WC/BI0040. Svarīgi saprast, ka sertifikātus neizdod uz atsevišķu kravu vai atsevišķu saražotās produkcijas apjomu, bet gan ražotājam kopumā par ražotās preces atbilstību prasībām vairāku gadu periodam (konkrētajā gadījumā 5 gadi). Līdz ar to pārrāvuma brīdi līdz jauna sertifikāta izsniegšanai nebūtu pamats traktēt tā, ka šajā konkrētajā brīdī ražotā prece ir nekvalitatīva.
Tāpat svarīgs fakts, ka februārī un martā "Henan Bianou Trading Co Ltd" veica paralēli divus testēšanas procesus - iekšējās kvalitātes nodrošināšanas tests (veicis "Shenzhen Xunke Standart Technology Service Co, LTD" laikā no 10.03.-18.03.2020.) un tests, uz kura pamata vēlāk ICR izsniedz jauno sertifikātu (veicis "Shenzhen Bta Product Testing Co, LTD" laikā no 23.02.-27.03.2020.). Dienests ir iepazīstināts ar veikto testu dokumentāciju. Jāuzsver, ka tas ir laiks, kad tika ražotas arī Latvijai piegādātās medicīniskās maskas un arī tas norāda uz masku kvalitāti.
Par respiratoriem
Respiratoru ražotāja "Handan Hengyong" atbilstību apliecina "BSI Assurence Uk Ltd" sertifikāts – CE 690991, kas izsniegts 15.04.2019. un derīgs līdz 15.04. 2024. Tam klāt pievienota atbilstības deklarācija, kas satur arī pilnvarotās iestādes marķējuma numuru CE 2797. Tātad respiratori atbilst Eiropas standartu prasībām.
Vai Latvijai marta beigās piegādātas maskas ir kvalitatīvas?
Līdz šim mūsu rīcībā esošā informācija nav devusi pamatu apšaubīt piegādāto masku un respiratoru funkcionalitāti un kvalitāti. Pārliecību par preču atbilstību ļauj stiprināt arī fakts, ka 23. aprīlī "Henan Bianou Trading Co Ltd" maskas BOJCK001 kādas tika piegādātas arī mums ir iekļautas Eiropā izplatāmo preču sarakstā un šī uzņēmuma pilnvarotais pārstāvis Eiropas Savienībā ir "GP Nord". 27. aprīlī NMPD saņem no Veselības inspekcijas vēstuli, kurā tiekam informēti, ka ir iesniegta ražotāja "Henan Bianou Trading Co Ltd" "Eiropas Komisijas atbilstības deklarācija, kurā ražotājs norāda preces 'ķirurģiskā maska modelis BOJCK001' atbilstību Direktīvas 93/42/EK prasībām, kā arī norāda informāciju par marķēšanu ar CE zīmi. SIA "GP Nord" kā ražotāja Eiropas Savienības pārstāvis ir informējis Zāļu valsts aģentūru, kā to nosaka MK noteikumu Nr. 689 20.punkts." Vēstulē Veselības inspekcija norāda, ka "pēc iesniegtās dokumentācijas un preces fotoattēliem medicīniskās maskas ir identificējamas un atbilst prasībām." Jāuzsver, ka tieši šāds medicīniskās maskas modelis Latvijai tika piegādātas NMPD un NVD noslēgtā līguma ietvaros ar "GP Nord".
Apkopojot būtiskāko – uz līguma slēgšanas brīdi spēkā bija Eiropas prasībām atbilstošs sertifikāts medicīnisko masku ražošanai. Arī masku ražošanas laikā sertifikāts ir spēkā. Tas tiek atsaukts brīdī, kad saražotās maskas jau ir ceļā uz Latviju. 16. aprīlī, kad tiek piegādāta pēdējā daļa masku, sertifikāts ir izsniegts no jauna. Jāuzsver, ka sertifikātu neizdod uz atsevišķu kravu vai atsevišķu saražotās produkcijas apjomu, bet gan ražotājam kopumā par ražotās preces atbilstību prasībām vairāku gadu periodam. Vienlaikus brīdī kamēr ir atsaukts iepriekšējais sertifikāts un gaidīts jauns sertifikāts, masku piegādātājs veicis masku kvalitātes pārbaudes, saņemot pozitīvu atzinumu.
Respiratoru atbilstību apliecina CE sertifikāts un tam pievienotā atbilstības deklarācija. Piegādātās maskas un respiratori atbilst līguma prasībām. Latvijā ekspertu veiktā pārbaude, izmantojot caursūkšanas testu ar krāsvielu, apliecina to, ka krāsviela nesūcas cauri materiālam. Līdz ar to maskas un respiratori nodrošina to funkcionalitāti. Līdz šim no ārstniecības iestādēm nav saņemtas pretenzijas par šo konkrēto BOJCK001 masku un respiratoru kvalitāti.
Lai papildus apliecinātu Latvijai piegādāto masku un respiratoru kvalitāti un kliedētu jebkuras šaubas, NVD ir lūdzis Veselības inspekciju organizēt "GP Nord" piegādāto masku un respiratoru kvalitātes testēšanu kādā no Eiropas akreditētajām laboratorijām.
12. maijā saņēmām informāciju no "GP Nord", ka masku izvērtēšanu neatkarīgā laboratorijā Eiropā ir pasūtījis arī "Henan Bianou Trading Co Ltd" pilnvarotais pārstāvis Eiropas Savienībā.
Šobrīd NMPD aktīvi sadarbojas ar Valsts kontroli, detalizēti sniedzot visu mūsu rīcībā esošo informāciju un dokumentāciju, tāpat esam gatavi sniegt visu nepieciešamo informāciju arī Valsts policijai pārbaudes veikšanai. Aicinu medijus sagaidīt abu atbildīgo institūciju izvērtējumu. Ja pēc šī vērtējuma būs kādi jautājumi, uz tiem atbildēšu!
P.S. Es skaidri zinu, ka šī masku un respiratoru krava mūs izglāba. Tā deva iespēju savlaicīgi ierobežot Covid-19 izplatību Latvijā, veicot plašu testēšanu, lai laikus atklātu saslimušos un mazinātu inficēšanās riskus citiem. Tā novērsa Itālijas scenāriju ar mediķu masveida inficēšanos aizsardzības līdzekļu trūkuma dēļ un deva iespējas mediķiem dienestā, slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs sniegt pacientiem palīdzību.
Jūtos atbildīga par savu darbinieku, citu mediķu un pacientu drošību, tāpēc mani uztrauc informācija, kas vedina apšaubīt piegādāto aizsardzības līdzekļu kvalitāti, lai arī iespējams tam nav pamata. Es varu paskaidrot, kāds ir mans redzējums un informācija, kas ir manā rīcībā. Taču es nevaru apgalvot, ka manā un kolēģu rīcībā ir visa informācija, vai to, ka apjomīgo informāciju saistībā ar šo piegādi, kur dažkārt nepieciešamas arī specifiskas zināšanas un kompetences, saprotu pareizi. Par saviem darbiniekiem esmu droša, bet man nav kompetenču un iemaņu pamanīt, redzēt un saprast negodprātīgus nodomus vai rīcības, ja tādi ir bijuši citu iesaistīto darbībā. Tāpēc ir labi, ka atbildīgās institūcijas šobrīd veic pārbaudes. Ļoti ceru, ka secinājumi nebūs ilgi jāgaida, jo šī situācija rada spriedzi ne tikai man, bet arī maniem darbiniekiem.