Ilze Indriksone: Jaunos speciālistus no aizbraukšanas atturēs mērķēts un adekvāts atbalsts
Foto: LETA
Pretēji publiski izskanējušai informācijai, koalīcijā vēl nav panākta vienošanās par mehānismu, kā sniegt atbalstu jaunajiem speciālistiem, kas ārkārtējās situācijas dēļ zaudējuši darbu. "Helikoptera princips", kas paredz visiem izmaksāt vienādu atbalsta summu 180 eiro apmērā, augsti kvalificētus jaunos speciālistus neatturēs no darba meklējumiem ārzemēs un aizbraukšanas. Cilvēkus, kas izglītībā ieguldījuši ievērojamus līdzekļus, pēc studijām ir raduši labi apmaksātu darbu, bet tagad to zaudējuši, varēsim noturēt tikai ar mērķētu un adekvātu atbalstu, kas samērojams gan ar finanšu saistībām, ko jaunais speciālists uzņēmies, lai apmaksātu studijas, gan ar atalgojumu, kas saņemts pirms ārkārtējās situācijas.

Jau divas reizes valdības Sadarbības sanāksmes sēdē un finanšu ministra darba grupā Nacionālās apvienības vārdā esmu rosinājusi rast mehānismu, kā sniegt mērķētu atbalstu jaunajiem speciālistiem, kas pēdējā gada laikā ir pabeiguši augstskolu, atraduši darbu, bet ārkārtējās situācijas laikā to zaudēja un pārāk mazā darba stāža dēļ, nekvalificējas bezdarbnieka pabalstam.

Mums ir vienota izpratne, identificējot problēmu par bezdarbnieku pabalstu, kas jaunajiem speciālistiem ar mazu darba stāžu nepienākas. Proti uz bezdarbnieka pabalstu var pretendēt tikai persona, kas pēdējos 12 mēnešus 16 mēnešu periodā bijusi darba tirgū un par kuru šajā laikā veiktas sociālās iemaksas. Jaunieši, kas pēdējā gada laikā ir ieguvuši profesionālo vai augstāko izglītību un stājušies darba attiecībās, šim priekšnosacījumam nekvalificējas. Rezultātā jaunie speciālisti ir palikuši ne tikai bez darba un jebkādiem ienākumiem, bet arī bez valsts atbalsta. Turklāt lielai daļai no viņiem ir jāturpina maksāt studiju kredīti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!