Delfi foto misc. - 75711
Foto: Privātais arhīvs
Ar likumu noteiktā personas datu aizsardzība ir viens no svarīgākajiem rīkiem cīņā pret personas privātuma apdraudējumu, ļaunprātīgām darbībām vai negodprātīgiem komerciāliem nolūkiem. Sabiedrības rīcībā nonākot jaunām tehnoloģijām, kas darbojas iepriekš neredzētā veidā un prasa dalīties jebkādā privātā informācijā, ir saprotamas cilvēku bažas par to, cik lielā mērā šīs tehnoloģijas iejauksies viņu dzīvē. Kontakta fiksēšanas mobilā lietotne "Apturi Covid", kas radīta Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vajadzībām cīņā pret Covid-19, ir paredzēta, lai sadarbībā ar iedzīvotājiem ierobežotu slimības izplatību Latvijā. Un tikai. Šeit nav vietas sazvērestības teorijām vai filmu scenārija cienīgiem sižetiem ar spiegu elementiem – valdības lēmumu kontrolēt iedzīvotājus.

Datu valsts inspekcija savas kompetences ietvaros sniedza atbalstu lietotnes "Apturi Covid" izstrādes procesā un arī turpmāk uzraudzīs, lai tiktu ievērotas personas tiesības uz privātumu, vienlaikus dodot iespēju atbildīgajām iestādēm aizsargāt sabiedrības veselību kopumā. Pievienotā vērtība, ko šajā sadarbībā saskata Datu valsts inspekcija, ir lietotnes nolūks – atbalstīt SPKC, modernizējot tā līdzšinēji veiktās darbības kontaktpersonu informēšanā.

Arī līdz šim SPKC bija pienākums apzināt iespējamās ar Covid-19 saslimušo personu kontaktpersonas, iegūstot šo informāciju no tiem, kam konstatēts Covid-19. Tomēr jāņem vērā, ka personas rīcībā šādas informācijas var arī nebūt vai tā var būt neprecīza vai nepilnīga. Tāpēc informācijas iegūšana līdz šim ir prasījusi ievērojamu resursu ieguldījumu, tostarp publikācijas plašsaziņas līdzekļos un sociālajos tīklos un aicinājumus atsaukties ikvienu, kas konkrētā laika posmā atradies iespējamā kontaktā ar inficēto. Tehnoloģiskais risinājums dod iespēju šo mērķi sasniegt daudz efektīvāk un precīzāk.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!