Evita Zālīte – Grosa
Foto: LETA
Pēc Nacionālā veselības dienesta datiem 2019. gada beigās Latvijā bija reģistrēti 81 000 uzskaitē esoši onkoloģijas pacienti. Katru gadu šis skaitlis pieaug par 11 000 cilvēkiem. Nebūtu aplami apgalvot, ka ikvienam Latvijas cilvēkam ir ģimenē vai tuvākajā paziņu lokā kāds, kuram ir vēzis.

Tikko cilvēks uzzina diagnozi, sākas skrējiens pa dažāda izmēra un krāsu koridoriem cerībā, ka pie "zaļā" viss neapstāsies. Tomēr apstājas, un fakts, ka ir piešķirta valsts kompensēta ķīmijterapija, vēl nenozīmē, ka to būs iespējams saņemt nekavējoties. Jāgaida rindā ārstu trūkuma dēļ, tāpat arī uz atkārtotiem izmeklējumiem. Šo sarakstu varētu turpināt vēl un vēl.

Līdz šim ieviestie un īstenotie uzlabojumi onkoloģijas jomā bija cieši saistīti ar iepriekšējās valdības laikā ieviesto "Veselības aprūpes pakalpojuma onkoloģijas jomā uzlabošanas plānu 2017 -2020". Uzskatu, ka tieši šī politikas dokumenta izstrādāšanas rezultātā tika attīstīts vēl pilnveidojamais "zaļais koridors" un rasti risinājumi virknei citu pakalpojumu pieejamības nodrošināšanai. Tomēr, kā liecina pētījuma "Pacientu plūsmas (zaļā koridora) onkoloģijā novērtējums par 2018. gadu" rezultāti, mēs šobrīd atrodamies tikai ceļa sākumā virzībai uz 21. gadsimtam atbilstošu un savlaicīgu onkoloģijas pacientu ārstēšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!