Pēteris Apinis: Multimorbiditāte, polifarmakoterapija un Covid-19
Foto: DELFI

Multimorbiditāte nozīmē vairākas slimības vienam pacientam. RSU profesore Jūlija Voicehovska, atsaucoties uz Mērijas Tineti rakstu amerikāņu medicīnas asociācijas žurnālā, raksta, ka 55–98% cilvēku vecumā virs 60 gadiem ir vismaz divas hroniskas slimības. Man patīk tāds vienkāršāks variants – ka 2/3 cilvēku pēc 60 gadiem ir vismaz divas hroniskas slimības, pēc 70 gadiem – trīs, pēc 80 – četras. Sabiedrība noveco, slimo ar hroniskām slimībām.

Visbiežāk dažādās kombinācijās vecāka gadagājuma cilvēkam vienlaikus ir trīs vai četras no šīm slimībām – cukura diabēts, hipertonija, artrīts, koronārās sirds slimības, sirds asinsvadu mazspēja, vēzis, Alcheimera slimība, hroniska nieru slimība, depresija, hroniska obstruktīva plaušu slimība – īpaši, ja šīs slimības kombinējas ar palielinātu svaru un samazinātu fizisko aktivitāti.

Cilvēkiem ar vairākām slimībām raksturīga polipragmāzija jeb polifarmakoterapija, kad cilvēks katras savas slimības ārstēšanai saņem vairākus medikamentus. Dažreiz medikamentu skaits, kas nozīmēti vienam pacientam, ir lielāks par desmit, un ārstam jādomā, kā medikamentu skaitu samazināt, jo kaitīgs var būt šāds pārmērīgs dažādu medikamentu skaits un kaitīgas var būt kombinācijas, turklāt pacientam grūti atcerēties, kuras tabletes cik reižu dienā lietot.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!