Raimonds Zukuls: Muitas prasību jomā Anglija, visticamāk, būs tāda pati trešā valsts kā Kazahstāna
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Jau drīz - 2021. gada 1. janvārī – beigsies Brexit pārejas periods, kas sākās pēc Apvienotās Karalistes (AK) izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) šī gada 1. februārī un kura laikā norisinās sarunas par ES un AK turpmāko partnerību.

Neatkarīgi no tā, vai līdz šā gada beigām abām pusēm tomēr izdosies vienoties par jauniem turpmākās sadarbības nosacījumiem un noslēgt brīvās tirdzniecības līgumu, AK izstāšanās no ES iekšējā tirgus un muitas savienības pēc pārejas perioda beigām radīs būtiskas izmaiņas tirdzniecībā un preču pārvietošanā pāri robežām. Pašreizējā brīdī prognozes liecina, ka jāgatavojas bezlīguma scenārijam. Vienkārši sakot, turpinot attīstīties pašreizējai notikumu gaitai, pastāv nopietna iespēja, ka AK muitas prasību jomā no nākamā gada kļūs par tādu pašu trešo valsti, kā, piemēram, Kazahstāna vai Moldova. Uzreiz jāpiebilst – notiekošais šajā jomā bija AK izvēle, un sekas vienlīdz attieksies kā uz Latviju, tā uz jebkuru citu ES valsti.

Ar būtiskām izmaiņām jārēķinās ne vien uzņēmējiem, bet arī privātpersonām, kuras pašlaik brīvi, bez ierobežojumiem var vest savā personīgajā bagāžā vai sūtīt pa pastu preces, kas iegādātas AK vai Latvijā. Sagatavošanās gaidāmajām pārmaiņām ir īpaši svarīga, ņemot vērā, ka AK šobrīd dzīvo un strādā vairāk nekā 100 tūkstoši Latvijas valstspiederīgo, kā arī to, ka mums ir ciešas ekonomiskās saites ar šo valsti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!