Foto: VID
Ārkārtas situācijas sākumā visi tika mierināti, ka nauda atbalstam ir un uztraukumam nav pamata. Taču tagad mēs saprotam, ka tas bija aizņēmumus, un tas ir jāatdod. Ir jādomā, kur ņemt naudu un kā dzīvosim turpmāk, un šeit valdības piedāvājums ir vienkāršs – atcelt īpašos nodokļu režīmus (atvieglojumus) un palielināt nodokļus, piemēram, tabakas izstrādājumiem.

Tomēr vēl pa agru ir palielināt nodokļus. Ekonomika iet uz leju, un nav pareizs solis tagad mainīt nodokļus. Pareizāk būtu pārdalīt izdevumus, vairāk atbalstot privāto biznesu un patēriņu. Taču strukturālās reformas valsts pārvaldē, ko aizdevēji ierosināja jau iepriekšējā krīzē, netika izdarītas un izskatās, ka netiks arī tagad veiktas.

Kāpēc Igaunija daudz veiksmīgāk pārcieta krīzi 2009.g-2010.g.? Pateicoties akcīzes nodoklim! Ne jau ražošana un ienākumu nodokļi deva Igaunijai ienākumus, arī Igaunijā bija ekonomikas problēmas tajā laikā. Taču akcīzes nodokļa un pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumi pildījās lieliski. Tas gan bija pateicoties arī somu tūristu pieplūdumam Igaunijā. Igaunija vēlējās "nopelnīt vēl vairāk" uz somu tūristu rēķina un palielināja akcīzes nodokli alkoholam un tabakai, tuvinot to Somijas līmenim, taču "plāns" neizdevās, jo "alkohola tūrisms" pārcēlās uz Latviju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!