Andrejs Klementjevs: Ministres Petravičas vienaldzība par notiekošo sociālās aprūpes centros ir biedējoša
Foto: DELFI

Covid-19 pandēmija mūsu katra dzīvi ietekmē jau gandrīz gadu. Šķiet, nesen tikai uzzinājām, ka Ķīnas pilsētā Uhaņā strauji izplatās līdz šim nezināms vīruss, kas var apdraudēt cilvēku dzīvības. Šobrīd, kad Covid-19 izplatība kļuvusi nekontrolējama, vissmagāk tā skārusi gados vecākus cilvēkus, īpaši tos, kas dzīvo sociālās aprūpes centros (turpmāk – SAC). Tieši SAC iemītniekiem, kuri ir gados vecāki cilvēki un bieži ar smagu veselības stāvokli un daudz blakussaslimšanu, Covid-19 slimība var būt izšķiroša, tāpēc viņiem Covid-19 izplatības laikā uzraudzība un kontrole ir īpaši svarīga.

Ik dienu pie manis vēršas norūpējušies cilvēki, kuriem kāds tuvinieks ir ievietots pansionātā smagu veselības problēmu dēļ, par to, ka viņu vecāki vai vecvecāki nesaņem pienācīgu aprūpi, tostarp aprūpētājiem trūkst atbilstošu aizsarglīdzekļu un medicīnas iekārtu, piemēram, oksimetru, lai uzraudzītu un aprūpētu jau inficētos un potenciālos Covid-19 saslimušos. Šo informāciju apstiprina arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Covid-19 nodaļas virsārsta Kārļa Rāceņa sacītais, ka "slimnīcā nonāk daudzi SAC klienti, no kuriem liela daļa pacientu no pansionāta uz slimnīcu tiek nogādāti par vēlu, proti, kad veselības problēmas ir kļuvušas pārāk nopietnas, lai notiktu veiksmīga ārstēšana".

Neziņas un baiļu situācijā, kad radinieki nevar apciemot savus vecākus un vecvecākus dzīves nogalē, vēl krasāk izskan labklājības ministres Ramonas Petravičas izteikumos dzirdamā nekompetence un vienaldzība par šī brīža situāciju pansionātos. Ja par valsts pansionātiem ministre vēl izsaka viedokli, tad pašvaldību un privātie pansionāti ministri vispār neinteresē, norādot, ka tie nav Labklājības ministrijas padotībā. Laikam ar to domājot – "nav Labklājības ministrijas padotībā, nav mana problēma". Labklājības ministrija ir vadošā valsts pārvaldes iestāde sociālās aizsardzības jomā, bet Covid-19 pandēmijas laikā ir sajūta, ka ministre līdz galam neizprot un neapzinās savu atbildību. Tā vietā Petraviča noveļ vainu uz darbiniekiem: "Covid-19 izplatība sociālās aprūpes centros ir pansionātu vadītāju un darbinieku atbildība."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!