Helēna Rozenberga: Cilvēktirdzniecība un tās upuri mums apkārt. Vai pamanām notiekošo?
Foto: Privātais arhīvs
2020. gadā Latvijas atbildīgās iestādes ir identificējušas 48 cilvēktirdzniecības upurus. Lai gan piespiedu ekspluatācijas formas mainās, gadu gaitā nemainīgi izplatītas ir divas jomas – prostitūcija un darba ekspluatācija. Speciālisti uzskata, ka cietušo skaits neatspoguļo reālo situāciju un lielākā daļa noziegumu paliek neatklāta.

Par to liecina arī starptautiskie rādītāji –saskaņā ar Globālā verdzības indeksa aprēķiniem Latvijā varētu būt aptuveni 8000 cilvēktirdzniecības upuru.

Pavisam nesen mediju redzeslokā nonāca vietējā uzņēmuma "Adugs" stāsts. Saskaņā ar policijas sniegto informāciju uzņēmumā ilgstoši tikuši ekspluatēti vairāki trešo valstu pilsoņi. Viņiem atņemtas pases, izteikti draudi, un notikusi pat fiziska izrēķināšanās. Uzņēmumā bez šiem strādniekiem strādā vēl vismaz 200 citi darbinieki. Vai kolēģi neredzēja atšķirīgo attieksmi pret viesstrādniekiem? Cilvēktirdzniecības gadījumos būtiska ir līdzcilvēku vērība – drosme uzdot jautājumus un gatavība sniegt palīdzīgu roku, bet, lai pamanītu cilvēktirdzniecībai tipiskās pazīmes, svarīga ir gan visas sabiedrības, gan potenciālo upuru informēšana.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!