Delfi TV ar Domburu: Ineta Ziemele - 4
Foto: DELFI

Latvija ir demokrātiska tiesiska valsts. Tas nozīmē, ka Latvijas konstitucionālā iekārta balstās varas dalīšanas principā. Proti, varas atzaru starpā ir jābūt līdzsvara un atsvara attiecībām. Kāpēc tas ir svarīgi? Varu ir viegli uzurpēt, ja tās īstenošanu nekontrolē un nelīdzsvaro. To, kas notiek, ja vara tiek uzurpēta, Latvijas vēsture parāda ļoti skaidri. Latvijas sabiedrību šobrīd veido vēl divas vai pat trīs paaudzes, kas ir piedzīvojušas ne tikai vienas varas, bet vienas partijas absolūto valsts varas izmantošanas kontroli.

Šādā situācijā runa nevar būt par cilvēka brīvības aizsardzību, viedokļu daudzveidību, uzņēmējdarbības un cita veida radošuma brīvu realizēšanos. Cilvēkam ir grūti atņemt viņam dabas doto radošumu. Tomēr, ja to atņem, tad arī cilvēks beidz pastāvēt. Taču, kā pieredzēts un kā zināms no pasaules pieredzes citviet, totalitārisms tiecas uz cilvēka radošuma iznīcināšanu. Jāpiebilst, ka tehnoloģiju laikmets zināmā mērā negaidīti arī rada līdzīgus izaicinājumus cilvēka radošumam, viedokļu brīvībai un neatkarībai, līdz ar to šis fenomens ir ikvienas demokrātiskas tiesiskas valsts šā brīža izaicinājums.

Kā darbojas varas dalīšanas princips Latvijā un kāds ir dziļākais mērķis tieši šādas konstitucionālās iekārtas izvēlei? Konstitucionālā iekārta un valsts kopumā ir mehānisms, lai nodrošinātu katra cilvēka tiesību izmantošanu tādā veidā, lai, izmantojot savas tiesības, katrs atsevišķi un visi kopā mēs kā sabiedrība pilnveidotos. Pat virspusējs skatiens uz Latvijas attīstību pēdējo trīsdesmit gadu laikā atklāj pietiekami strauju attīstību visās dzīves jomās, arī zināšanu un radošuma jomās. Lai arī ir bijis sarežģīti, taču demokrātiskas tiesiskas valsts ietvars ir ļāvis un sekmējis šo attīstības brīvību. Vienlaicīgi lielākā barjera cilvēka tiesību un brīvību izmantošanai ir cilvēks pats, jo valsts pati par sevi nav dzīva radība. Valsts ir cilvēka prāta radīta ideja.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!