Jānis Vanags: Elīnas Didrihsones tests
Foto: LETA
Jau kādu laiku gribēju parunāt par Rietumos augošo "dzēšanas kultūru" jeb "cancel culture". Apcerēju, kuru piemēru aplūkot. Varbūt Džīnu Karano? Leģendārā MMA cīkstone un "Zvaigžņu karu" seriāla aktrise ir padzīta no lomas. Par ko? Runājot par politisko klimatu Amerikā, viņa rakstīja: "Ebrejus ielās piekāva nevis nacistu karavīri, bet viņu kaimiņi... pat bērni. Nacistu kareivji varēja tik viegli savākt tūkstošiem ebreju tādēļ, ka valdība vispirms lika kaimiņiem viņus ienīst vienkārši par to, ka ebreji. Ar ko atšķiras tas, ja es kādu ienīstu par viņu politiskajiem uzskatiem?" Viņa nepateica neko aplamu. To pašu man stāstīja holokaustā izdzīvojušais ebreju jurists Aleksandrs Bergmanis.

Nacistu okupācijas sākumā Latvijas ebreji vairāk baidījās nevis no vācu kareivjiem, bet no latviešu kaimiņiem. Taču tviterī sākās kampaņa #FireGinaCarano, un, sekojot trendam, viņai atteica ne tikai lomu, bet atlaida no darba Holivudā vispār. Viņa esot pazemojusi cilvēkus to etniskās un reliģiskās identitātes dēļ. Patiesībā gan viņa kritizēja nevis ebrejus, bet konservatīvi noskaņoto amerikāņu dēmonizēšanu.

Vai varbūt minēt Harija Potera grāmatu autori J.K. Roulingu? Viņu cenšas izdzēst par to, kā viņa komentēja projektu "menstruējošo cilvēku" atbalstam attīstības valstīs. "Menstruējošie cilvēki," Roulinga rakstīja, "esmu droša, ka tiem bija kāds nosaukums. Palīdziet man! Siepnietes? Sobietes? Sūvates?" Roulingas tvīts esot transfobiska naida runa, kuras dēļ viņas eksistence ir pelnījusi izbeigšanu. Izdzēst Roulingu gan nav vienkārši, jo viņa ir bagāta un viņai pieder tiesības uz darbiem, no kuriem ir atkarīgs liels bizness.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!