Andrejs Klementjevs: Covid-19 krīzē mēs nevaram atļauties pazaudēt darbspējīgos iedzīvotājus
Foto: DELFI

Latvijā otrā ārkārtējā situācija ir izsludināta 2020. gada 6. novembrī, nosakot stingrus ierobežojošus pasākumus, kā rezultātā turpinās uzņēmumu slēgšana un darbinieku atlaišana, darbiniekiem iegūstot bezdarbnieka statusu.

Šā gada janvārī reģistrēti 72 612 bezdarbnieki, gadu iepriekš šajā mēnesī bija 58 832, tajā pašā laikā arī vakanču skaits ir samazinājies – 2019. gada janvārī bija ap 30 000, bet šī gada janvārī ap 14 000.[1] Pakalpojumu nozarēs darbvietu samazinājums bijis straujš, jo tieši tās visvairāk pakļautas epidemioloģiskajiem ierobežojumiem, un šo nozaru darbvietu skaita atkopšanās nenotiek ātri – nodarbināto skaits joprojām ir būtiski mazāks nekā pirms krīzes.[2] Vislielākais bezdarbnieku skaits ir vecuma grupā no 25 līdz 34 – ap 20 000 personu, savukārt vecuma grupa no 55 līdz 74 ir piedzīvojusi straujāko bezdarbnieku skaita pieaugumu 2020. gada otrajā pusē.[3]

Tātad: kāds izskatās bezdarbnieks, kurš zaudējis darbu Covid-19 krīzes ietekmē? Viena no iespējām, ka tā ir persona vecumā no 25 līdz 34, nesen ir ieguvusi augstāko izglītību vai vēl turpina tādu iegūt un mācības ar darbu apvienoja, strādājot viesnīcā, kafejnīcā, kultūras, reklāmas vai izklaides nozarē. Katrā ziņā – tikko uzsāktas darba attiecības un ir ticība, kā arī tad, ja neies tik spīdoši, varēs nomainīt darbavietu. Viņi noteikti bija pārliecināti, ka nezaudēs darbu tik drīz, bet diemžēl šādu situāciju neviens nevarēja paredzēt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!