Ivars Kalviņš: Atveseļošanās un noturības mehānisma līdzekļu izmantošana - mazs solītis pareizā virzienā Latvijas zinātnei
Foto: Publicitātes foto

Piedaloties Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta vēlēšanās, es un mana komanda savā programmā izvirzījām uzdevumu augstas raudzes zinātniekiem iziet no komforta zonas un neaprobežoties tikai ar akadēmiskiem pētījumiem, bet sniegt arī atbalstu ražošanai.

Mūsu valstī zinātniskajiem izgudrojumiem ir zema praktiskā pielietojamība. Tam ir vesela virkne iemeslu, un sākšu ar to, ka Izglītības un zinātnes ministrijas rūpju lokā galvenokārt ir akadēmiskie pētījumi, bet Ekonomikas ministrija atbild par tehnoloģiju pārnesi un inovācijām. Par to, kas ir "pa vidu", īsti neatbild neviens.

Mums nav infrastruktūras, kas nepieciešama, lai pārbaudītu, vai un kā izgudrojumu iespējams ieviest ražošanā. Mums nav pilotražotņu, mehānisko darbnīcu, mērogošanas un analītisko laboratoriju, produktu sertificēšanas centru. Uz sertificēšanu gadiem stāvam rindā citās valstīs. Tas, starp citu, neļauj piesaistīt inovatīvus mazos un vidējos ražotājus no tām valstīm, kam ir svarīgi savus produktus sertificēt Eiropas Savienībā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!