Foto: DELFI

Pieņemot lēmumu par jaunu administratīvi teritoriālo reformu (ATR) Latvijā, savulaik tika noteikts, ka tā noslēgsies līdz ar pašvaldību vēlēšanām šā gada 5. jūlijā. Vēlēšanas ir pagājušas, uzvarētāji zināmi, un varētu šķist, ka ATR process ir noslēdzies, taču patiesībā tas tikai tagad pa īstam ir sācies.

Viena lieta ir paņemt valsts karti un pārzīmēt tajā pašvaldību robežas, taču pavisam kas cits ir iespējami ātri un efektīvi panākt, lai jaunajos novados efektīvi funkcionētu katram iedzīvotājam būtiskas jomas – izglītības sistēma, veselības aprūpe, kultūras dzīve. Šī ATR – tas bija pareizs solis pēc būtības, lai gan atsevišķos gadījumos varētu diskutēt, būtu vai nebūtu vajadzējis kaut ko darīt labāk, bet šoreiz ne par to. Jaunās novadu robežas nu ir skaidras, un tagad ir svarīgi, lai katrā no tiem tiktu ievēlēts tāds mērs, kam būtu savs redzējums par pašvaldības attīstību, kā arī spēja menedžēt procesus, lai šo redzējumu tiešām realizētu. Ja tā nav, pašvaldība vismaz tuvākos četrus gadus nīkuļos.

Izglītības sistēmai ATR ir jauna un laba iespēja. Visas valsts mērogā ir svarīgi izveidot tādu izglītības sistēmu, lai visi bērni iegūtu vienlīdz kvalitatīvu izglītību. Ir jāpārtrauc situācija, ka jauniešiem no dažādām valsts skolām, tās absolvējot, ir vienādas atzīmes, taču, sākot studēt, izrādās, ka reālais zināšanu līmenis daudziem no viņiem ir tik zems, ka pilnvērtīgi mācīties augstskolā viņi vienkārši nav spējīgi. Tad šādiem jauniešiem faktiski atliek divi varianti – vai nu vēlreiz iet cauri vienreiz jau it kā apgūtai vielai, vai arī doties strādāt, turklāt nereti mazkvalificētu darbu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!