Ineta Ziemele: Krievijas agresija pret Ukrainu un starptautiskās tiesības
Foto: DELFI

Cilvēces vēsture rāda, ka karš vienmēr ir mijies ar miera periodu un ka diemžēl tikai pēc katras šādas krīzes cilvēki ir radījuši jaunas vienošanās un miermīlīgas līdzāspastāvēšanas noteikumus līdz brīdim, kad tie atkal tikuši pārkāpti. Otrā pasaules kara rezultātā tika izveidota universāla organizācija, proti, Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO), kuras Statūtu 2. panta ceturtais punkts nosaka šā brīža pasaules kārtības pamata premisi. Proti, ikviena ANO dalībvalsts atturas pielietot kara draudus vai militāru spēku pret citas valsts neatkarību un teritoriālo integritāti. Pirmo reizi cilvēces vēsturē 1945. gadā izdevās vienoties par šādu kopā dzīvošanas principu.

Krievijas Federācija, iebrūkot Ukrainā 2022. gada 24. februārī, ir klaji pārkāpusi mūsdienu pasaules kārtības un ANO Statūtu pamata premisi. Jāatgādina, ka tieši Baltijas valstīm ANO pamatos esošais fundamentālais princips ļāva pēc ilgiem Padomju okupācijas gadiem atbrīvoties no okupācijas varas un pierādīt sava valstiskuma nepārtrauktu pastāvēšanu šādos apstākļos. Līdz ar to Baltijas valstīm ir īpaša atbildība šo kārtību un principu nosargāt.

Taču ir vērts norādīt uz to, ka Krievijas Federācija jau labu laiku pārkāpj ANO Statūtus, jo arī draudi iebrukt citā valstī ir minētā panta pārkāpums. Līdz ar to visām ANO dalībvalstīm jau labu laiku ir pienākums gan pret Krievijas apdraudētām valstīm, gan vienai pret otru veikt visus starptautiskajās tiesībās paredzētos pasākumus, lai šos draudus novērstu un šobrīd, lai apturētu Krievijas agresiju Ukrainā. Proti, agresija pret Ukrainu nav viņas vienas pašas posts un problēma. Starptautiskās tiesības uzliek pienākumus šādā situācijā visām pasaules valstīm. Tas izriet no kara aizlieguma starpvalstu attiecībās absolūtā rakstura starptautiskajās tiesībās. Šāda veida tiesību normai ir imperatīvs raksturs un tas nozīmē ka ikvienai valstij ir pienākums darīt visu maksimāli iespējamo, lai atjaunotu Ukrainas teritoriālo integritāti. Tikai caur šādu pozīciju un attieksmi var piepildīt starptautiskajās tiesībās atzītā valstu solidaritātes principa saturu. No šāda saktu punkta uzbrukums Ukrainai ir visas pasaules, proti, visu ANO dalībvalstu problēma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!