Delfi foto misc. - 82007
Foto: Privātais arhīvs
Ko jūs darāt, ja ciemojaties pie draugiem, kuri dzīvo sērijveida nama pēdējos stāvos, – izmantojat liftu vai ejat ar kājām? Ne mazums cilvēku izvēlas kāpnes, jo lifta vizuālais izskats nešķiet uzticību raisošs. Mājas iedzīvotāji gan apgalvo, ka viss ir kārtībā. Pie durvju čīkstēšanas un lēnās gaitas sen ir pierasts, un kādu laiku arī iestrēdzis nav neviens.

Kaut arī būtiski negadījumi notiek ārkārtīgi reti, tomēr dažādas nepatīkamas likstas, lietojot liftus, ir padomju laikos celto daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju ikdiena. Atcerēsimies kaut vai plašu rezonansi guvušo atgadījumu kādā ēkā Kurzemes prospektā, Rīgā, kur lifta gaita pēkšņi paātrinājās. Viss beidzās laimīgi, taču sieviete piedzīvoja šoku. Tā nedrīkstētu notikt. Tieši tādēļ būtu steidzami jāmeklē labākie risinājumi Latvijas liftu saimniecības ielaistajām problēmām.

Lielākās galvassāpes sagādā tas, ka liela daļa padomju laikos celtajās ēkās uzstādīto liftu savu laiku ir nokalpojusi. Teorētiskais ekspluatācijas laiks ir 25 gadi, taču faktiski tie bieži vien darbojas divtik ilgi. Iekārtas būtu jāmodernizē vai pat jāmaina, taču iedzīvotājiem trūkst naudas un vēlmes kaut ko lietas labā darīt. Mūsuprāt, bez valsts atbalsta iztikt nebūs iespējams. It īpaši, ņemot vērā, ka modernizācija vai nomaiņa ir nepieciešama vismaz 4000 novecojušo liftu visā Latvijā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!