rakstīt vēstuli, pildspalva, vēstule
Foto: Shutterstock

Latvijas Universitātes antropologi bija vienprātīgi izlēmuši pievienoties pedagogu streikam taču priecājamies par risinājuma atrašanu vismaz daļai pedagogu. Raugoties no mūsu profesionālā viedokļa, izglītības sistēmas finansējums ir hroniski nepietiekams. Taču tās pārvaldība daudzos aspektos ir izcili neefektīva un pat būtiskāk kā naudas trūkums vājina nozari.

Antropoloģijas studijas Latvijā pamatā finansē paši studenti. Valsts piedalās tikai divu programmu finansēšanā Latvijas Universitātē, katru gadu apmaksājot 8 un 5 studiju vietas attiecīgi maģistra un bakalaura līmeņa programmās. Pamata finansējumu mēs iegūstam gan no vietējo, gan ārzemju studentu iemaksām. Rīgas Stradiņa universitātes antropoloģijas studenti valsts finansējumu nesaņem. Antropoloģijas studiju programmas Latvijā ir unikālas ar to, ka tajās pamatā docē pasniedzēji ar ārzemēs iegūtiem doktora grādiem.

Kopš 2022. gada septembra LU antropoloģijas programmu beidzēji un drīz arī RSU programmas beidzēji nesaņems grādu antropoloģijā, bet gan grādu "socioloģijā un kultūras studijās" vai "socioloģijā", jo Latvijā grādus veido, izmantojot statistikas vākšanai paredzētu klasifikatoru. Kā mums raksta Akadēmiskās informācijas centra Studiju kvalitātes komisija 2022. gada 9. marta lēmumā: "MK noteikumu Nr.240 normas, kas nosaka akadēmisko grādu nosaukumu veidošanu, ir ar imperatīva rakstura saturu, respektīvi, tās nosaka slēgtu iespējamo iegūstamo grādu uzskaitījumu, kas nedod iespējas variēt ar zinātnes nosaukumiem grādos".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!