Virgīnijs Sinkēvičs: Gaisa piesārņojums ir dzīvības un nāves jautājums
Foto: LETA
Varbūt tas ir tāpēc, ka mēs visi tik ilgi valkājām maskas. Varbūt tāpēc, ka vairāk cilvēku brauc ar velosipēdu, vai varbūt mēs pazīstam kādu, kurš ir izjutis gaisa piesārņojuma sekas. Taču mūsu jaunākā aptauja liecina, ka eiropieši pašlaik ir ļoti nobažījušies par gaisu, ko viņi elpo.

ES politika ir ievērojami uzlabojusi gaisa kvalitāti, taču ir jādara vairāk. Galvenie piesārņojuma veicinātāji ir suspendētas daļiņas, slāpekļa dioksīds un ozons enerģētikas, transporta, rūpniecības un lauksaimniecības nozarē. Uzsūcies caur plaušām, tas viss nonāk mūsu asinīs, kaitējot dzīvībai svarīgiem orgāniem, un saskaņā ar dažiem pētījumiem tas var nodarīt kaitējumu pat mūsu smadzenēm.

Visā Eiropā gaisa piesārņojums joprojām ir galvenais ar vidi saistītais priekšlaicīgas nāves cēlonis, un katru gadu piesārņotā gaisa dēļ mirst simtiem tūkstošu cilvēku. Jaunākie dati liecina, ka Latvijā katru gadu priekšlaicīgi mirst 1600 cilvēki. Turklāt miljoniem cilvēku cieš no piesārņota gaisa ietekmes, slimojot ar astmu, sirds un asinsvadu slimībām un plaušu vēzi, kas tagad neapstrīdami tiek saistīti ar piesārņojumu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!