MISC 2.0 - 16836
Foto: Publicitātes attēli
Ik gadu kāda nozare, kas finansējumu saņem no valsts budžeta, piemēram, izglītības vai medicīnas nozare, rīko streikus vai vismaz draud streikot, ja atalgojums netiks palielināts. Neņemos spriest, kuram taisnība, – tiem, kuri saka, ka algas par mazu, vai tiem, kuri apgalvo, ka nozarēs nepieciešamas reformas. Tas, ko es zinu skaidri, – daļa no mežizstrādes un kokapstrādes nozares nemaksā nodokļus un budžets neiegūst vairākus simtus miljonu eiro ik gadu. Ēnu ekonomiku mežizstrādē un kokapstrādē varētu izskaust ātri, ja vien būtu politiskā griba.

Manā ieskatā aptuveni 80% nozares uzņēmumu oficiāli nemaksā algu un tikai 20% maksā. Savukārt šie 20%, kas maksā nodokļus, ir lielākie nozares spēlētāji, kuri aizņem aptuveni 40% no tirgus.

Valsts ieņēmumu dienests (VID), ejot pakaļ ēnu ekonomikai, pieļauj konceptuālu kļūdu. Lai noteiktu, kāda ir vidējā alga, teiksim, mežizstrādes nozarē, VID samet vienā katlā uzņēmumus, kas maksā nodokļus, un uzņēmumus, kas nodokļus maksā tikai daļēji, izrēķina vidējo un kļūdaini secina, ka problēma ir tikai tad, ja kādā uzņēmumā maksā 70% vai 80% no vidējās algas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!