Gatavošanās apkures sezonai - māju siltināšana - 13
Foto: DELFI

Jau kopš 2016. gada iedzīvotāji daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai var izmantot valsts attīstības finanšu institūcijas ALTUM atbalsta programmu, un šogad sāk darboties nākamā, kuras ietvaros atbalsts paredzēts līdz 2026. gadam. Programmas uzsākšana notiek vienlaicīgi ar strauju energoresursu cenu pieaugumu, kā rezultātā ir būtiski palielinājusies interese par māju energoefektivitātes uzlabošanas iespējām. Cilvēki ir spiesti domāt, kā iespējams samazināt tēriņus par apkuri un silto ūdeni, kā nodrošināt normālu gaisa temperatūru telpās.

Veiksmīga mājas siltināšanas projekta priekšnoteikums ir labs projektēšanas uzdevums, kas veidots, balstoties uz iedzīvotāju vēlmēm un kvalitatīva energoauditora ieteikumiem. Kad sperti pirmie soļi projekta uzsākšanai, īpaša uzmanība jāpievērš mājas ieejas mezglam, apkures sistēmas izbūvei un ikvienam "vājajam" mājokļa punktam, kur ir lielākie siltuma zudumi un kur pārbūve sniegtu vislielāko siltuma ietaupījumu.

Neskatoties uz kvalitatīva projekta esamību, projekta īstenošanas gaitā tomēr nākas saskarties ar problēmu jeb ar darbiem, kas sākotnēji projektā nav paredzēti, bet to nepieciešamība atklājas jau būvniecības procesā. Tas izskaidrojams ar to, ka mājokļu energoefektivitātes uzlabošanas process ir ilgs un no projekta sākumposma, kad māja tiek apsekota, līdz brīdim, kad sākas būvniecība, paiet vismaz pāris gadi un parādās jaunas problēmas, kas sākotnēji pēc ēkas apsekošanas netika konstatētas. Piemēram, ir radusies sūce jumtā, taču projektā attiecīgi darbi un finansējums nav plānoti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!