Andris Ramoliņš: Meža uzraugus nedrīkst turēt badā
Foto: Privātais arhīvs

Jauns gads atnesis nozīmīgas pārmaiņas meža nozarē – no 1. janvāra Valsts meža dienests (VMD) būtiski paaugstinājis nodevas gan mežsaimniecības, gan medību darbībām, lēmumu pamatojot ar līdzekļu nepieciešamību dienesta attīstībai. Mežsaimniecībā tas attiecas uz ciršanas apliecinājumiem. Ja agrāk ciršanas apliecinājums galvenajā vienlaidus cirtē maksāja 4,27 eiro, tagad tas maksā no 30 līdz 70 eiro. Vienā apliecinājumā varēs iekļaut ne vairāk kā 3 viena ciršu veida cirsmas. Lai arī nodevas augušas pat desmitkārt, tas ir taisnīgi! Nodevu paaugstināšana jau vairāku desmitu gadu garumā ir ievilkts jautājums.

Iespējams, tarifu maiņa varēja būt pakāpeniska, taču nozare, kas rada tik būtisku ieguldījumu valsts ekonomikā, par šo pakalpojumu var atļauties maksāt krietni vairāk, un ir iemesls - mežziņu motivācija. Tagad jautājums ir, vai jauniegūtie līdzekļi tiks novirzīti arī mežziņu atalgojuma palielināšanai un profesijas kompetences celšanai, vai tikai valsts budžetā kopējiem tēriņiem.

Jau izsenis mežzinis (agrāk – mežsargs) ir bijusi viena no senākajām un prestižākajām profesijām meža nozarē. Cilvēks, kurš spēj nest šo titulu, pamana un redz daudz vairāk nekā jebkurš "parasts" meža apmeklētājs. Mežziņa darbs ir ļoti komplekss – viņš ir atbildīgs par meža uzraudzību, piemēram, regulējot, ko drīkst vai nedrīkst zāģēt, cilvēku konsultēšanu gan par meža atjaunošanas, gan meliorācijas, saudzējamo koku un putnu jautājumiem, kā arī aizsargājamo dabas teritoriju un dabas kaitējuma zonu pārzināšanu, piemēram, kur savairojies astoņzobu mizgrauzis vai ošiem nokalst saknes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!