Īsumā par galveno:
• 2022. gads ASV un Eiropā krasi atšķīrās no iepriekšējiem trim, jo pērn piedzīvojām cenu kritumus ļoti plašā finanšu instrumentu klāstā, tostarp akciju un obligāciju tirgos. Šie kritumi atspoguļojās arī pensiju otrā līmeņa fondu daļas vērtību samazinājumā.
• Kritumi un kāpumi finanšu tirgos ir novēroti arī iepriekš – tā ir daļa no ekonomikas cikliskās attīstības.
• Pensiju fondu ienesīgums ir jāvērtē ilgā termiņā, un viena gada rezultāti paši par sevi nav pamats veikt fundamentālas izmaiņas lēmumos vai secinājumos. Pensiju otrā līmeņa uzkrājums būs būtisks atbalsts, dodoties pensijā.
• Lai pensionārus nākotnē pasargātu no 2. līmenī uzkrātā kapitāla izmaksas neizdevīgā laikā, būtu jāparedz iespēja šo kapitālu izmaksāt pakāpeniski.
Negatīvs sniegums plāna dalībniekam var likt aizdomāties: kāpēc krāt, ja 2022. gadā uzkrājumu vērtība kritusies? Varbūt jāmaina pensiju plāns? Taču šī nu ir joma, kur nepieciešams pieņemt izsvērtu lēmumu un nekādā gadījumā nedrīkst pārsteigties ar secinājumiem. Jūsu pieņemtie lēmumi pensiju jomā noteiks, cik pārticīgi dzīvosiet nozīmīgu mūža daļu.
Kāpēc pensiju fondu vērtība tā kritusi?
2022. gads iesākās ar pamatotām cerībām uz ātru atgūšanos pēc Covid-19 pandēmijas, taču šīs cerības aizēnoja Krievijas iebrukums Ukrainā. Krievijas agresija izraisīja strauju energoresursu (dabasgāzes, naftas un to produktu) un pārtikas inflāciju Eiropā. Lai arī ASV dabasgāzes sadārdzinājums nebija tik straujš, cenu pieaugums naftai un degvielai bija būtisks, kā arī inflāciju veicināja ļoti spēcīgs darba tirgus. Rezultātā ASV Federālā rezervju sistēma (FRS), lai nepieļautu inflācijas iesakņošanos, martā sāka celt tās noteiktās bāzes likmes. Jūlijā tai pievienojās Eiropas Centrālā banka (ECB), reaģējot uz pārtikas un enerģijas inflāciju un tās ietekmi uz citām precēm un pakalpojumiem.
FRS un ECB nebija vienīgās centrālās bankas, kas cēla likmes. Gandrīz visu attīstīto un attīstības valstu centrālās bankas ierobežoja monetārās politikas atbalstu. Svarīgs izņēmums bija Ķīna, kur 2022. gads iezīmējās ar nekustamo īpašumu sektora krīzi un Covid nulles politiku. Abas pieminētās norises bremzēja Ķīnas (tātad arī pasaules) izaugsmi kopumā.
Augsta inflācija un recesijas bažas tiešā veidā ietekmēja norises finanšu tirgos. Centrālajām bankām ceļot procentu likmes, pieauga arī valsts un uzņēmumu parāda vērtspapīru (obligāciju) ienesīgums. Matemātiski parāda vērtspapīru augstāks ienesīgums nozīmē šo vērtspapīru zemāku cenu. Tādējādi pasaules obligāciju indekss1 2022. gadā samazinājās par vairāk nekā 10% eiro izteiksmē2. Eiropas valdību emitētās obligācijas ir zaudējušas vairāk nekā 16% vērtības.
Pensiju fondi, kas investē tikai obligācijās, otrā pensiju līmeņa kontekstā tiek uzskatīti par konservatīvajiem plāniem. Apskatoties šo fondu vidējās svērtās daļas vērtības, redzams, ka izmaiņas ļoti tuvu sekoja Eiropas obligācijām (1. attēls).
Var pamanīt, ka eiro izteiksmē pasaules obligācijas ir nokritušas daudz mazāk nekā dolāru izteiksmē. Tas skaidrojams ar eiro pavājināšanos pret dolāru 2022. gadā. Tā kā konservatīvie plāni acīmredzami sekoja Eiropas obligāciju vērtībai, var secināt, ka to ieguldījumi nav daudz ģeogrāfiski diversificēti ārpus Eiropas. Šogad papildu diversifikācija šiem fondiem noteikti būtu palīdzējusi (arī ilgtermiņā tā būtu laba prakse), taču nevar gaidīt, ka katrā lejupslīdē valūtas kursa efekts būtu ieguldījumiem labvēlīgs. Ja eiro, pretēji tam, kas faktiski ir noticis, būtu nostiprinājies pret dolāru, efekts būtu bijis tieši pretējs.
Augstākas procentu likmes nozīmē arī zemākus kapitāla vērtspapīru (akciju) vērtības novērtējumus, jo pie augstākām procentu likmēm nākotnes ieņēmumi kļūst mazāk vērtīgi šodienas izteiksmē. Tāpat uzņēmumu pelnītspēju negatīvi ietekmē augsta inflācija un recesijas bažas, jo šo faktoru ietekmē patēriņš, tātad arī pieprasījums pēc uzņēmumu precēm un pakalpojumiem, samazinās.
Šāda nelabvēlīga vide atspoguļojās akciju tirgū: pasaules akciju indekss 2022. gadā samazinājās par 13% eiro izteiksmē un par vairāk nekā 18% dolāru izteiksmē (2. attēls). Pensiju fondus, kas gandrīz visu ieguldītāju naudu investē akcijās, klasificē kā "Aktīvie fondi 100%"3. Šie fondi ir ļoti cieši sekojuši pasaules akciju norisēm, norādot uz investīcijām ārpus Eiropas. Tas šogad ir palīdzējis šiem fondiem – eiro kursa pavājināšanās ir spēlējusi tiem par labu.