Pēteris Apinis: Krievijas noziedzīgā kara Ukrainā ekoloģiskie aspekti un to ietekme uz globālo vides veselību
Foto: LETA
Šis nav mans pirmais raksts par Ukrainas karu – ne tikai kā par humānu krīzi ar milzīgiem cilvēku upuriem, bet arī – kā globālu ekoloģisku problēmu. Šobrīd pasaules informatīvajā telpā pieaug ziņojumu skaits par bīstamību pasaules vides veselībai, ko nodara Ukrainas karš; un – tā kā citi latviešu valodā rakstošie informācijas avoti par šo bīstamību klusē, sniegšu nelielu informatīvu apstāstu par šo problēmu no UNEP, EDSO un PVO skatpunkta, tiesa, dažus aspektus esmu iztirzājis jau senāk.

Tātad – gada laikā kopš Krievijas Federācijas iebrukuma Ukrainā pieaudzis globālais satraukums par vides veselību. Karš ir prasījis desmitiem tūkstošu cilvēku dzīvību, miljoniem cilvēku ir pārvietoti, bet sabiedrības uzmanība būtu jāpievērš arī kara nodarītajam plašajam kaitējumam videi. Pasaules Veselības organizācija un ANO Vides programma (UNEP) veica Ukrainas konflikta monitoringu; tika konstatēti tūkstošiem gaisa, ūdens un zemes piesārņojuma un ekosistēmu degradācijas gadījumu, kas liecina par toksisku mantojumu nākamajām paaudzēm. Citēšu UNEP izpilddirektori Ingeri Andersenu:

"Vides apdraudējumu kartēšana un sākotnējā pārbaude tikai apstiprina, ka karš ir burtiski toksisks. Galvenā prioritāte ir nekavējoties izbeigt bezjēdzīgo iznīcināšanu. Vide ir saistīta ar cilvēkiem: tā ir saistīta ar iztikas līdzekļiem, sabiedrības veselību, tīru gaisu un ūdeni, kā arī pārtikas pamatsistēmām. Runa ir par drošu nākotni ukraiņiem un viņu kaimiņiem, un turpmāku kaitējumu nedrīkst nodarīt. Ukrainai būs nepieciešams milzīgs starptautisks atbalsts, lai novērtētu, mazinātu un novērstu kaitējumu visā valstī un mazinātu riskus plašākā reģionā."

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!