Solvita Bruģe: Horizontālā attīstība – viens no darba devēja uzdevumiem šogad
Foto: Privātais arhīvs
Reti kurš mūsdienās varēs visu mūžu nostrādāt vienā profesijā – arī Pasaules Ekonomikas foruma dati norāda, ka 50% darbinieku būs nepieciešams pārkvalificēties jau līdz 2025. gadam.* Tādēļ būtiski ikvienam turpināt savu attīstību, iegūt jaunas zināšanas un apgūt papildu prasmes, lai saglabātu savu vietu darba tirgū. Taču tas var būt izaicinoši dzīves posmā, kad jau strādājam pilnas slodzes darbu, audzinām bērnus vai rūpējamies par vecākiem. Šinī brīdī būtiska kļūst darba devēja līdzdalība – sniegtās iespējas attīstīties un mācīties jau esošajā darbavietā.

Pasaule mainās, nāk jaunas profesijas, un amatus nereti nomaina lomas starpfunkcionālās komandās, kā arī prasmes arvien biežāk kļūst būtiskākas par apgūtās profesijas diplomu jaunas darbavietas meklējumos. Mainās organizāciju struktūras – tās kļūst arvien plakanākas, vadītāju skaits samazinās, un iespējas augt vertikāli, kāpjot pa karjeras kāpnēm uz augšu un iegūstot augstāka līmeņa amatus, samazināsies.

Taču cilvēku dabā ir augt un attīstīties, tādēļ arvien būtiskāka kļūst horizontālā izaugsme jeb iespējas apgūt jaunas prasmes ārpus tiešajiem pašreizējiem darba pienākumiem, vienlaikus apgūstot un attīstot prasmes citās, visbiežāk saistītajās, profesijās jeb lomās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!