Stefans Jugela
Foto: Privātais arhīvs
Par spīti pēdējo trīs gadu globālajiem satricinājumiem – no pandēmijas līdz Krievijas karam Ukrainā – Latvijas eksporta rādītāji sasnieguši rekordus. Šis laiks eksportējošiem uzņēmumiem lika pierādīt, cik ātri tie ir spējīgi pielāgoties jaunām situācijām, un rezultāti rāda, ka Latvijai eksportā pavērušās jaunas iespējas un mēs tās izmantojam. Tomēr ir svarīgi izvērtēt, cik ilgtspējīgas ir šīs iespējas un kas Latvijas uzņēmumiem jādara arī turpmāk, lai spētu saglabāt šos rādītājus un tas nebūtu tikai īstermiņa veiksmes stāsts.

Īsumā izvērtējot galvenos veiksmīgo eksporta rādītāju iemeslus, jāuzsver, ka par spīti visām bažīgajām prognozēm eksports pandēmijas iespaidā cieta maz. Protams, Covid-19 pirmajā vilnī 2020. gadā tika piedzīvots apjukums visās nozarēs, īpaši tāpēc, ka tika ierobežoti starptautiskās tirdzniecības un pārvadājumu apjomi, kā arī darba devējiem bija jāpielāgojas mājsēdes apstākļiem. Pasaules ekonomika ātri atkopās un arī Latvijas uzņēmumi pierādīja, cik ātri varam pielāgoties jaunajiem apstākļiem un pat tos izmantot savā labā, piemēram, iekļūstot jaunos eksporta tirgos un piedāvājot jaunas preces.

Ja skatāmies, kā eksporta rādītājus ietekmējis Krievijas karš Ukrainā, redzams, ka aizvadītajā gadā pieaudzis Latvijas eksports uz Krievijas kaimiņvalstīm, turklāt piedāvājot preces, kas ir pakļautas ES sankcijām. Jāatzīmē, ka nav iespējams tiešā veidā izsekot, vai caur šīm kaimiņvalstīm preces nenonāk Krievijā. Tāpēc aktuāls ir jautājums, cik ilgi šāda eksporta stratēģija būs vēlama un iespējama.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!