Saulvedis Vārpiņš: Jāierobežo prakse apelācijas instances tiesā grozīt apsūdzību
Foto: Patriks Pauls Briķis/DELFI

Vairākas krimināllietas, tajā skaitā arī tā sauktās skaļās lietas, jau ilgākā laikposmā uzrāda kādu, manuprāt, nevēlamu un neatbalstāmu tendenci prokuratūras praksē, proti, apsūdzības grozīšanu apelācijas instancē.

Lēmumā par personas saukšanu pie kriminālatbildības procesuāli tiek nostiprināta apsūdzība, pēc tam lēmumu uzrāda apsūdzētajam. Augstākās tiesas Senāts ir nepārprotami norādījis, ka apsūdzībai jābūt tādai, lai apsūdzētā persona varētu zināt ne tikai to, par kāda noziedzīga nodarījuma izdarīšanu tā tiek apsūdzēta, bet arī to, kādas konkrēti un kādos apstākļos izdarītas darbības tai tiek inkriminētas uzrādītās apsūdzības ietvaros. Šis nosacījums ietver prasību par apsūdzības konkrētību.

Kāpēc precīzas apsūdzības uzrādīšana ir tik svarīga? Atbilde ir vienkārša – apsūdzētajiem un advokātiem nav iespējams realizēt aizstāvību, nezinot, kas tiek inkriminēts. Apsūdzībai jābūt tik konkrētai un pilnīgai, ka tā uzskatāmi un nepārprotami raksturo personai inkriminēto nodarījumu un rada iespēju aizstāvēties jau kopš tās izsniegšanas brīža pirmstiesas kriminālprocesā, uzsākot kriminālvajāšanu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!