Elita Tīlīte-Kārkle: Darba tirgū roku trūkst vairāk nekā galvu
Foto: Privātais arhīvs
Kamēr personāla vadītāju vidū notiek diskusijas par informācijas tehnoloģiju un citu speciālistu piesaistīšanu un motivēšanu, novārtā paliek jautājums par fiziska darba veicēju motivāciju un noturēšanu.

Blakus tīrai, uzkoptai ielai un laikus izvestam atkritumu konteineram stāv cilvēks, kurš godprātīgi un atbildīgi paveicis savu darbu, un no šādiem cilvēkiem atkarīga mūsu kā sabiedrības ikdiena. Cieņa un pateicība par darbu ir vienlīdz svarīga gan fiziskā, gan biroja darba veicējam, tāpat kā pārdomāta darba devēja izstrādāta motivācijas sistēma, kas stimulē darbinieku palikt strādāt konkrētajā uzņēmumā. Savu artavu darba tirgus situācijas uzlabošanā var sniegt gan darba devējs, gan valsts, gan sabiedrība kopumā, piemēram, pasakot "paldies!" sētniekam par tīru kāpņu telpu vai uzsmaidot kasierei veikalā.

Lai gan Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) dati rāda, ka lielākais vairums darba meklētāju ir palīgstrādnieki, apkopējas, mazumtirdzniecības veikalu pārdevēji, sētnieki, vieglo automobiļu un kravas automobiļu vadītāji un citu fiziskas slodzes darbu veicēji, darba tirgū ir jūtams šādu darbinieku trūkums. Tas saistīts ar negatīvo demogrāfisko situāciju, sabiedrības novecošanos, emigrāciju, kā arī fiziskā darba veicēju augsto rotāciju darbavietās, tāpēc personāla, kas ikdienā veic fiziskas slodzes darbu, piesaiste mūsdienās ir ļoti liels izaicinājums.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!