Ieguvumi gan zinātnei, gan sabiedrībai
Lai no zinātnes izstrādnes tiktu līdz inovācijām, kas spēj uzlabo cilvēku dzīvi, industrija un zinātne viena bez otras nevar. Zinātnes pusē ir pētniecībā balstītas zināšanas par pašām jaunākajām tehnoloģijām un risinājumiem, savukārt uzņēmumiem ir prasmes un iespējas šos risinājumus ieviest dzīvē – padarīt tos lietojamus un pieejamus pašvaldībām un iedzīvotājiem.
Bieži starpnieks inovāciju ieviešanai iedzīvotāju dzīvē ir pašvaldība, tāpēc būtiska ir arī uzņēmumu un pašvaldību veselīga sadarbība. Ko nozīmē veselīga sadarbība? Tāda, kurā partneri viens otram uzticas, ir skaidras lomas un pušu vēlmes, bez slēptiem nodomiem, ar vēlmi dalīties zināšanās un augt kopā. Saredzam, ka šādas sadarbības rezultāta ir iespējams uzlabot iedzīvotāju drošību, vidi un dzīves kvalitāti. Sarežģītākais pašvaldību uzdevums ir ieviest tādus risinājumus, kas spēs kalpot ne tikai tuvāko piecu, bet, iespējams, pat 20 gadu garumā. Tieši tāpēc – pirms riskēt ar lieliem finanšu ieguldījumiem, pašvaldība kopā ar uzņēmumiem un zinātniekiem var attīstīt pētniecības un attīstības projektus. Tādējādi iespējams izmēģināt potenciālos risinājumus, pielāgot tos savām vajadzībām, pārbaudīt sadarbību, kā arī iegūt papildu zināšanas un pieredzi.
Rezultatīvas sadarbības pamatā – skaidra komunikācija
Katra sadarbības aktivitāte un kopīgi īstenotais projekts ir kopdarbs. Tas ir vērtīgs, bet arī gana sarežģīts process, tāpēc jo skaidrāks būs tā mērķis un nepieciešamie rezultāti, jo veiksmīgāk to varēs īstenot. Liels solis veselīgai sadarbībai būtu, ja pašvaldības spētu skaidri noteikt savus mērķus un vajadzības, tajā skaitā vēlamo sadarbības modeli. Precīzi nodefinējot, ko pašvaldības un valsts iestādes vēlas sasniegt, ļautu daudz veiksmīgāk zinātniekiem un uzņēmumiem piemeklēt labākos risinājumus un piemērot pieejamās valsts un starptautiskās atbalsta programmas.
Ir svarīgi, lai visas iesaistītās puses spēj attīstīt savstarpējo uzticēšanos un prasmi strādāt komandā. Tās nokomplektēšana realitātē ir garš process. Diemžēl dažkārt vairāk enerģijas tiek patērēta, meklējot iemeslus, kāpēc kaut kas neizdosies, nevis – kā kombinēt pieredzi un kompetences, lai kaut ko kopīgi attīstītu. Atslēga ir atklāta komunikācija, kā arī vēlme sasniegt rezultātus visām iesaistītajām pusēm. Līdzšinējā pieredze pierāda, ka tur, kur ir bijusi atklāta komunikācija jau no paša sākuma, ar kopīgiem spēkiem tiešām varam atrisināt arī sākotnēji šķietami ļoti sarežģītas problēmas.
Tehnoloģiju uzņēmumi var sniegt ieguldījumu prioritāro nozaru attīstībā
Tādiem tehnoloģiju uzņēmumiem kā Tet ir plašs pakalpojumu klāsts un kompetences, kas var palīdzēt sasniegt gan Latvijas, gan Eiropas Savienības kopējos mērķus dažādās prioritārās nozarēs. To skaitā sabiedrības drošībā un civilajā aizsardzībā, drošā sistēmu un datu pārvaldībā, kritiskās infrastruktūras aizsardzībā, efektīvā energoresursu pārvaldībā un energoneatkarībā, pārvaldes procesu automatizācijā, reģionu attīstībā un pakalpojumu pieejamībā, kā arī klimata mērķu sasniegšanā.
Līdz šim Tet vairāk esam pievērsušie Latvijas līmeņa pētniecības un attīstības projektiem, sadarbojoties ar tādiem partneriem, kā RTU, LU, VSIA "Latvijas Televīzija", SIA "Tilde", SIA "Etago" u.c. organizācijām. Šajos projektos redzam, ka savstarpējā sadarbība ir neatsverama. Ar valsts un ES atbalstu ieviestie pētniecības un attīstības projekti saistīti ar procesu automatizāciju, balss-uz-tekstu risinājumiem, lietu internetu un datu pārraidi, viedām enerģijas sistēmām un viedo apgaismojumu. Šobrīd esam arī iesaistījušies vērienīgā valsts līmeņa projektā "Nacionāla līmeņa kvantu komunikācijas infrastruktūras sistēmu un tīklu izveide", ko īstenojam kopā ar LVRTC, VASES, LU un ko atbalsta ES programma "Digitālā Eiropa".
Lai sasniegtu nākamo soli, ir jāskatās starptautiskā virzienā. Vēlamies audzēt sadarbību ar uzņēmumiem, zinātniskā un publiskā sektora pārstāvjiem no dažādām Eiropas un pasaules valstīm. Tas ir veids, kā iegūt starptautiska līmeņa pieredzi un zināšanas, attīstot konkurētspēju un identificējot potenciālās starptautiskās tirgus nišas, kas vēl nav plaši izmantota iespēja Latvijas uzņēmumu vidū.