Nesen viesojos Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studijā", kur kopā ar "Delfi" žurnālisti Olgu Dragiļevu un centra "Dardedze" psiholoģi Madaru Grandāni analizējām sistemātisko jauniešu izmantošanu nometnē "K.I.D.", ko patlaban atklāj Latvijas Radio un "Delfi" pētījums "Līdera apskāviens". Šī saruna mani "neatlaida" vēl ilgi pēc tam, tāpēc vēlos padziļināti iztirzāt dažus mūsu sarunas aspektus – sākot no atbildības par notikušo un nepilnībām likumdošanā, beidzot ar prevenciju un atbalstu.
Visos "Līdera apskāviens" stāstos ir atspoguļots grūmings (ENG: grooming) – varmākas veikta apzināta rīcība, veidojot emocionālu saikni ar upuri interneta vai fiziskā vidē, lai bērnu vai jaunieti izolētu no ierastās vides un cilvēkiem, padarītu atkarīgu no varmākas, viegli ievainojamu un vadāmu. Iegūtā uzticība tiek izmantota ļaunprātīgu mērķu sasniegšanai.
Pirmkārt, visi šie stāsti ir kārtējais apliecinājums tam, cik Latvijas sabiedrībā ir augsta tolerance pret vardarbību. Otrkārt, manuprāt, vēl viens neizdarītais mājasdarbs no mūsu, pieaugušo, un valsts izglītības jomas puses ir seksuāli reproduktīvās izglītības trūkums. Ņemot vērā to, cik augsta ir vardarbības ģimenē statistika Latvijā, mēs arī nevaram sagaidīt, ka ģimene būs tā vieta, kur pusaudzis redzēs veselīgu attiecību piemēru un kurā būs droša vide sarunai par intīmiem jautājumiem, kas nākotnē varētu pasargāt no seksuālas vardarbības.