Vīgants Radziņš: Prioritāte – drošs, plašākai elektrifikācijai sagatavots elektrotīkls
Foto: Publicitātes foto

Ikviena iedzīvotāja uztverē infrastruktūras pakalpojuma kvalitātes ideāls ir "pieejams nekavējoties, jebkurā vietā, bez pārtraukumiem, augstā kvalitātē, turklāt, vēlams, bez maksas". Diemžēl bezmaksas pakalpojumu ideja ir sociālisma ilūzija, kurai turklāt ir daudz blakņu, kā mēs ļoti labi atceramies arī no Latvijas vēstures, – sākot ar darba kultūru, atbildību, beidzot ar ražošanas, pakalpojumu vai infrastruktūras kvalitāti. Tāpēc, līdzīgi kā citās industrijās (sakaru pakalpojumi, autoceļu uzturēšana, atkritumu apsaimniekošana u.c.), arī elektroapgādes infrastruktūru vienmēr finansē tās lietotāji – vai nu tiešā veidā ar pakalpojumu maksām, vai arī netieši ar nodokļu starpniecību. Tā kā nodrošinām pakalpojumu visā Latvijā, tad infrastruktūras lietotāji kopīgi finansē elektrotīkla uzturēšanu un atjaunošanu visā valsts teritorijā, ne tikai savā pilsētā, novadā vai ciemā. Elektrības sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" tehnoloģiskās attīstības ceļa karte ir 10 gadu attīstības plāns, kas regulāri tiek aktualizēts. 2023. gada nogalē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) apstiprināja aktuālo elektroenerģijas sadales sistēmas desmitgades attīstības plānu, kas veidots kā kompromiss starp kvalitāti un pakalpojuma cenu.

Ko esam apņēmušies paveikt nākamo 10 gadu laikā, un ko no tā iegūs sabiedrība? "Sadales tīkla" divas prioritātes ir elektrotīkla drošums, kā rezultātā patērētājs saņem kvalitatīvākus pakalpojumus, un tīkla gatavība elektrifikācijai, patēriņa pieaugumam, sekojot novadu ekonomiskās aktivitātes pieaugumam un klimatneitralitātes mērķu realizācijai.

Ja mūsu rīcībā būtu neierobežoti resursi (finanses, materiāli un darbaspēks), tad mūsu ideāls būtu īsākajā iespējamā laikā tiekties uz pilnībā laikapstākļu un trešo pušu neietekmējamu tīklu – gan zemsprieguma, gan vidsprieguma gaisvadu līnijas ierīkojot zem zemes tā, lai būtu minimāls risks tās sabojāt. Tomēr mūsu mērķis ir atrast saprātīgu balansu starp kvalitāti, drošumu, pakalpojuma izmaksām, ņemot vērā sabiedrības, dažādo pakalpojumu lietotāju grupu vajadzības un paradumus, kas laika gaitā nepārtraukti mainās. Vienlaikus jāakcentē, ka turpmākajā desmitgadē elektrotīkla pārbūvē un atjaunošanā plānots ieguldīt 56 % no kopējiem ieguldījumiem jeb vidēji 74 miljonus eiro gadā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!