Laura France: Noteiktie slēgtas tiesas sēdes gadījumi
Foto: Privātais arhīvs
Latvijas Republikas Satversmes 92. pants noteic ikviena tiesības uz pieeju taisnīgai tiesai personas cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzībai. Tiesas spriešana ir tiesību uz taisnīgu tiesu nodrošināšana.

Taisnīga tiesa ne tikai nodrošina tiesiskus nolēmumus, bet arī atklātu un caurskatāmu tiesvedības procesu. Tiesvedības atklātums ir viens no mutvārdu tiesas procesa pamatprincipiem (kā norādījusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa – viena no demokrātiskas sabiedrības garantijām). Tā mērķis ir ļaut sabiedrībai sekot tiesas spriešanai. [1] Eiropas Cilvēktiesību tiesa atzinusi, ka tiesas sēdes atklātuma principu veido publiska tiesas sēdes norise un publiska sprieduma pasludināšana.

2023. gada 1. janvārī pagāja trīsdesmit gadi, kopš stājās spēkā likums "Par tiesu varu", kas akcentē lietu izskatīšanas atklātumu kā vienu no lietu izskatīšanas pamatprincipiem. Tomēr lietas izskatīšanas atklātums nav absolūts princips, jo no atklātuma principa nošķirami gadījumi, kas liedz iespēju tiesai lietu iztiesāt atklātā tiesas sēdē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!