Foto: Kārlis Dambrāns/"Delfi"
“Schneider Electric” vadītājs Latvijā
“Ārsts, lai noteiktu ārstēšanas metodi, veic pacienta veselības novērtējumu, nosūta viņu uz analīzēm. Nevar izdarīt secinājumus par to, ko tu nezini, optimizēt to, kas nav izmērīts. Tieši tāpēc šī brīža apstākļos par vienu no svarīgākajiem instrumentiem – gan uzņēmumiem, gan mājsaimniecībām – kļūst enerģijas monitorings.”
Ātrākais ceļš uz nulles emisijām ir pilnībā dekarbonizēt enerģētikas ainavu. Acīmredzamākā risinājuma daļa ir fosilā kurināmā aizstāšana ar tīriem enerģijas avotiem – atjaunīgajiem energoresursiem. Taču, lai gan šodien gandrīz visa uzmanība ir pievērsta šim aspektam, tā ir tikai puse no risinājuma. Risinot pieprasījuma aspektu, otru pusi veido elektrificēšana, kas ietver transporta un apkures procesu pāreju uz tīro enerģiju (lai būtu vairāk “lietu”, kas var darboties ar šo tīro enerģiju), un enerģijas patēriņa samazināšana, izmantojot digitālās tehnoloģijas, lai novērstu neefektīvu enerģijas izmantošanu.
Tas nozīmē, ka elektrības patēriņš kopējā energobilancē nākotnē aizvien pieaugs. No vienas puses, mēs mēģinām aizvietot fosilo enerģiju ar zaļo, tīro elektroenerģiju, tajā pašā laikā mēs apzināmies, ka pieprasījums pēc elektroenerģijas elektrifikācijas procesu ietekmē ievērojami pieaugs. Lai kopējo enerģijas pieprasījumu spētu minimizēt, mums katram būtu jāapzinās, ko un cik daudz mēs patērējam, kur ir iespējams samazināt patēriņu un kā izmantot tieši tik daudz, cik nepieciešams. Šim nolūkam mums kalpo digitālie risinājumi – enerģijas pārvaldības sistēmas, kas mēra un uzrauga jūsu energosistēmu. Ar sistēmas palīdzību mēs varam saprast savu kopējo energoresursu patēriņa bilanci, energointensīvāko patērētāju īpatsvaru tajā, kā arī pašu patērētāju energoveselību – ja kāds no tiem sāk patērēt neadekvāti daudz elektroenerģijas, tas ir pirmais signāls, ka kaut kas noticis ar procesiem vai iekārtām, un tam ir jāpievērš uzmanība. Tātad monitorings palīdz savlaicīgi novērst potenciālos izdevumus, kā arī izmērīt veikto energoefektivitātes pasākumu ietekmi,” skaidro Igors Golubevs.
“Iedomāsimies, ka uzņēmumam Baltijas valstīs ir vairākas pārstāvniecības vai biroji, vai veikali. Ja objekti ir līdzīgi pēc pielietojuma, patēriņam jābūt aptuveni vienādam. Izmantojot monitoringa sistēmu, mēs varam sekot līdzi, vai visi mūsu objekti, kuros notiek līdzīgi procesi, atrodas vienos un tajos pašos patēriņa diapazonos. Ja tā nenotiek un kāds objekts īpaši izceļas, mēs varam dažādos šķērsgriezumos pētīt, kas notiek ar viena tipa procesiem vai ēkām, piemēram, kāds ir elektroenerģijas patēriņš uz kvadrātmetru, uz tehnoloģisko iekārtu utt.,” skaidro “Schneider Electric” vadītājs Latvijā.
Igors Golubevs uzsver, ka pamatā monitorings ir plaši pieejams, bet galvenie izaicinājumi ēku pārvaldniekiem ir saprast, cik viegli monitoringa sistēmu ir integrēt jaunā vai līdzšinējā infrastruktūrā, ar kādām ieviešanas izmaksām ir jārēķinās un vai lēmuma pieņēmējs spēj saskatīt ieguvumus, kas, pateicoties rūpīgai pārvaldībai, ir izsakāmi samazinātās uzturēšanas izmaksās, paildzinātā iekārtu darbībā un, visbeidzot, arī apzinātā un samazinātā CO2 pēdā.
Viņš piebilst, ka ir lielie uzņēmumi, kuriem ir pienākums uzraudzīt savu enerģijas patēriņu Energoefektivitātes likuma ietvaros, kur uzņēmuma energoauditu ir tiesīgs veikt neatkarīgs uzņēmumu energoauditors. “Ir energointensīvie uzņēmumi, kuriem ir jāapliecina, ka ir ieviesta energopārvaldības sistēma, kas atbilst standartam ISO 50001:2012. Ražošanas sektorā, izmantojot modernas un energoefektīvas iekārtas un tehnoloģijas vai ieviešot energopārvaldības sistēmu, iespējams ne vien samazināt saražoto produktu pašizmaksu, bet arī samazināt vides piesārņojumu. Un, visbeidzot, energoefektivitāte ir būtiska arī enerģētiskās drošības stiprināšanā, respektīvi, jo efektīvāk mēs izmantojam energoresursus, jo mazāk tos nepieciešams importēt un ražot,” skaidro Igors Golubevs.
Lai integrētu un uzturētu “EcoStruxureTM Energy Hub”, ir nepieciešams tikai bezvadu slēdzis un interneta pieslēgums. Visa informācija tiek apkopota mākoņplatformā, kur tiek vizualizēta uzskatāmu grafiku veidā. Septiņos informācijas paneļos tiek atspoguļota informācija par tādiem svarīgiem energoveselības aspektiem kā enerģijas intensitāte, enerģijas patēriņš, enerģijas cena, maksimālais patēriņš utt. Informāciju var skatīt apkopotā veidā vai iedalīt pēc lokācijas un pat valstīm, ja uzņēmumam pieder vairāki objekti.
“Schneider Electric” produktu attīstības vadītājs Baltijā
“Enerģijas intensitāte ir galvenā metrika enerģijas patēriņa analīzei un salīdzinošai novērtēšanai. Tas ir vienkāršs kopējās enerģijas pret grīdas platību aprēķins. Jūs varat izmantot enerģijas intensitāti kā bāzes līniju, lai salīdzinātu enerģijas patēriņu izvēlētajā laika diapazonā vai salīdzinātu objektus vairākās valstīs, salīdzinātu ēkas vai dažāda lieluma un ekspluatācijas teritorijas. Uzreiz pēc enerģijas izmantošanas viena no nākamajām lielākajām ikmēneša enerģijas rēķinu izmaksām, no kā var izvairīties, ir maksimālā pieprasījuma piemaksa. Ar “EcoStruxureTM Energy Hub” monitoringa sistēmu var noteikt maksimālo pieprasījumu un analizēt enerģijas izlietojumu noteiktā periodā, lai samazinātu vai novērstu papildu izmaksas.”
Ir svarīgi apzināties, ka monitoringa sistēma ir tikai pirmais solis uz energoresursu patēriņa optimizēšanu, jo pati par sevi sistēma neļauj neko optimizēt. “Pats rīks automātiski netaupa enerģiju. Faktiskais enerģijas ietaupījums rodas no darbībām, kas tiek veiktas, kad ir iegūta izpratne par enerģijas ražošanu un patēriņu. Tāpēc ir svarīgi ātri iegūt izpratni par enerģijas patērēšanu, lai izlemtu, kur koncentrēt savus centienus. Piemēram, ja enerģijas monitoringa dati parāda, ka daži telpu apgaismojuma avoti tiek izmantoti vairāk nekā citi, var samazināt tos, kas tiek izmantoti retāk. Ja dažas ierīces patērē vairāk enerģijas nekā citas, ir iespējams aizstāt šīs ierīces ar enerģijas taupīšanas risinājumiem. Var analizēt enerģijas patēriņu ārpus uzņēmuma darba laika, lai noteiktu, vai kādas ierīces vai sistēmas varētu tikt izslēgtas, lai taupītu enerģiju. Šāda veida pasākumi var palīdzēt uzlabot energoefektivitāti un samazināt enerģijas patēriņu, tādējādi samazinot izmaksas un ietekmi uz vidi,” skaidro Bakans.
“Izvēloties biroja ēku, kompānijas skatās, lai tā ir energoefektīva (tas arī nozīmē mazākus elektrības rēķinus!), izvēlas ekoloģiskus materiālus un komfortu. Tāpēc mēs aizvien vairāk redzam BREEAM un LEED sertificētas ēkas, jo tas kalpo kā zīmogs tam, ka būvuzņēmums parūpējies par maksimālu ēkas efektivitāti un nepieciešamo komfortu. Viena no uzmanības zonām šo ēku būvniecībā ir arī monitorings: gaisa kvalitātes monitorings, elektroenerģijas monitorings utt. Monitorings un informācija dod redzamību, kur mēs esam šodien un vai pastāv potenciāls uzlabojumiem,” stāsta “Schneider Electric” vadītājs Latvijā.
“Lielās korporācijas spēj būtiski ietekmēt dažādus globālus procesus, jo tām apkārt ir ievērojama sadarbības partneru ekosistēma. Ja korporācijām enerģijas patēriņš kopumā ir liels, jebkura kustība dod zināmu rezultātu. Bet arī katra individuālais pienesums ir nozīmīgs. Ir svarīgi, lai mēs ikdienā domājam vairāk par šo tēmu, pievēršam uzmanību vienkāršām lietām. Katrai darbībai ir ietekme, tāpēc es vēlētos ikvienu aicināt rīkoties apzināti – izmantot mazāk ūdens vai elektrības, pirkt vietējās preces, šķirot atkritumus vai citā veidā pielikt pirkstu ilgtspējīgākas nākotnes radīšanā,” saka Golubevs.