Draņķīga diena darbā? Klienti nenormāli, priekšnieks nostrostēja, kolēģi slinki nejēgas? Un arī mājās viss greizi – dzīvesbiedre vai dzīvesbiedrs par kaut ko "sacepies", un tad vēl izrādās, ka esi aizmirsis nopirkt kaķim ēst, un tas nezvērs tagad uz tevi bļauj. Kad "katliņš" jau sasniedzis vārīšanās temperatūru un šķiet, ka tūlīt eksplodēsi, kaut kā no dusmām jātiek vaļā. Daļa cilvēku to dara, kārtīgi izplosoties un izlādējoties vairāk vai mazāk veselīgos veidos. Viens variants ir kārtīgi pasportot. Dažiem tas nozīmē padauzīt boksa maisu, iedomājoties, ka bukņī visus pāridarītājus. Taču jauna metaanalīze liecina, ka tas nav labākais veids, kā tikt vaļā no dusmām.

Metaanalīze ir darbs, kurā tiek sistemātiski apvienoti un analizēti daudzu neatkarīgu pētījumu dati. Pierādījumu "svara" ziņā tā uzskatāma par vienu no visspēcīgākajām, jo secinājumi nav atkarīgi no kāda individuāla pētījuma ierobežojumiem, "robiem" datos vai metodoloģijā. Virdžīnijas Sadraudzības universitātes pēcdoktorante Sofija Kjaervika un Ohaio Štata universitātes profesors Breds Bušmans apkopoja un šādi analizēja 154 pētījumus par to, kā labāk atbrīvoties no dusmām un uzbudinājuma – vai ar intensīvām aktivitātēm, kas ļauj "izlādēties", vai vienkārši atslābinoties.

Dusmas ir negatīva emocija, spēcīgi saistīta ar augstu uzbudinājuma stāvokli. Tādēļ aktivitātes, kas samazina šo uzbudinājumu, palīdz labāk pārvaldīt arī dusmas. Kjaervika un Bušmans kā piemērus min dziļas ieelpas un izelpas, atslābināšanos, arī jogu un meditāciju. Aplūkotajā plašajā pētījumu klāstā dati liecina, ka šīs aktivitātes palīdz nomierināties, pazemināt asinsspiedienu un palēnināt pulsu. Pētījumi liecina, ka tas strādā gan laboratorijas apstākļos, gan reālajā pasaulē, gan tiešsaistēs vidē (atceries pēdējo reizi, kad nespēji atturēties no dusmīga komentāra ierakstīšanas pie kādas ziņas portālos vai ieraksta "Facebook"?).

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!